- Przyjechaliśmy do Kędzierzyna-Koźle, całe miasto było puste, nie było nikogo. Niemcy, uciekając, zostawili nawet garnki na kuchni. W każdym domu porozrzucanych było pełno piór. Rosjanie, gdy się cofali, nie mogli brać pierzyn, więc pióra z nich wypruwali i zabierali tylko wsypy. Ich resztki zbieraliśmy, żeby zrobić poduszki. W szafach były jakieś łachmany i ubierali je ci, co nie mieli w co się przebrać – tak zapamiętała swój przyjazd na Śląsk Bronisława Chmielowska.
Po kilku przeprowadzakch, gdy Chmielowskiej i jej rodzinie udało się ustabilizować, zaczęła wraz ze świeżo poznanymi sąsiadami myśleć o własnym zespole śpiewaczym.
- Kupiliśmy materiał, taki na zasłony, sami uszyliśmy spódnice i białe bluzki. Fartuszki sami powyszywaliśmy i zrobiliśmy zespół. Śpiewałam w tym zespole czterdzieści lat – tak początki zespołu Podgórzanie wspomina śpiewaczka.
Płyta "Stare pieśni" Bronisławy Chmielowskiej otrzymała w 2015 roku drugą nagrodę w konkursie Fonogram Źródeł Polskiego Radia Programu 2 w uznaniu za "bezcenny dokument miejsca i czasu, w którym przyszło żyć bohaterce płyty".
Jak potoczyły się powojenne perypetie rodziny Bronisławy Chmielowskiej? Polecamy wysłuchać naszej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Źródła
Rozmawiała: Piotr Kędziorek
Gość: Bronisława Chmielowska (śpiewaczka i gawędziarka)
Data emisji: 25.10.2018
Godzina emisji: 15.20
gs/at