Strzały z bata i inne barwne zwyczaje kolędnicze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 15:00
We wtorkowych "Źródłach" spotkaliśmy się z artystami, którzy w niezwykle wyrazisty sposób podtrzymują w Polsce tradycję kolędowania.
Audio
  • Rozmowa z Janem Łobozem, organizatorem Godów Żywieckich, i Romanem Guzikiem z grupy kolędniczej "Z Dorotą" z Juszczyna (Dwójka/Źródła)
Kolędnik w przebraniu Diabła
Kolędnik w przebraniu DiabłaFoto: Kuba Borysiak PR

W audycji rozmawialiśmy z Janem Łobozem, organizatorem Godów Żywieckich, czyli Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych, które w tym roku obchodziły uroczystą, jubileuszową - 50. - odsłonę. Posłuchaliśmy przy tym opowieści o niezwykłych kolędnikach z Żywiecczyzny.

- Jestem organizatorem Godów Żywieckich od 33 lat. Sędziuję również w konkurencji trzaskania z bata - mówił Jan Łoboz. - Wymagane są do niej odpowiedni strój, baranica i czapka, a strój musi mieć pachołka. Oceniana jest technika i płynność ruchów. To zwyczaj związany z przeganianiem złych mocy. Postaci występujące w grupach kolędniczych to głównie: koń, żyd, kominiarz, Diabeł, Śmierć, żołnierz i ksiądz. Niegdyś wszystkie te postacie grane były tylko przez mężczyzn.

Pojawiła się także w "Źródłach" rozmowa z Romanem Guzikiem z grupy kolędniczej "Z Dorotą" z Juszczyna, którą tworzą Górale Babiogórscy. Grupa otrzymała Grand Prix, czyli Złotego Turonia, na 47. Góralskim Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.

- Zaczynamy kolędowanie od dnia św. Szczepana. Kolędowanie "Z Dorotą" to zwyczaj, który przywędrował pod Babią Górę z Moraw i przedstawia prześladowanie chrześcijan przez cesarza Dioklecjana. Królowa Dorota sprzeciwiła się królowi Fabryceuszowi i została stracona. Po jej ścięciu ukazał się Teofilowi anioł z bukietem kwiatów od ściętej Doroty, żeby ten uwierzył w Pana Jezusa. Nawrócony Teofil odmówił służby królowi Fabryceuszowi - mówił kierownik zespołu, Roman Guzik. - To bardzo powszechne na naszych terenach obrządki. Dawniej chodziło się także po chałupach, teraz już mniej, bo wszędzie wtyka się nowoczesność. Ale kolędowanie jest tradycją żywą. Bardzo się cieszę, bo folklor na naszych terenach zaczyna kwitnąć.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Roman Guzik (grupa kolędnicza "Z Dorotą"), Jan Łoboz (organizator Godów Żywieckich)

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Czytaj także

Żywieckie Gody po raz 50.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:00
Coroczne Żywieckie Gody to najważniejszy przegląd grup kolędniczych i obrzędowych z Beskidów Śląskiego i Żywieckiego. Tradycja kolędowania na tych terenach jest wciąż żywa. W tym roku przegląd ma jubileuszową, 50. odsłonę.
rozwiń zwiń