W związku z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin ojca polskiej Opery Narodowej, Stanisława Moniuszki, rok 2019 obwołano jego rokiem. Wśród setek zaplanowanych uroczystości, koncertów i projektów znalazł się projekt kompozytorki i multiinstrumentalistki, prof. Marii Pomianowskiej. W jaki sposób ją zainspirował?
- Ta najnowsza płyta to kawałek mojego serca i wyraz zrozumienia dla kompozytora, którego twórczość znamy bardzo pobieżnie - opowiadała w audycji artystka. - Projekt zaczął się od tego, że ludzie, którzy kochają muzykę Moniuszki, zapytali, czy nie podjęłabym się połączenia jej z muzyką świata, tak jak zrobiłam to w przypadku płyty "Chopin na 5 kontynentach".
Maria Pomianowska, która podobne muzyczne mariaże zastosowała także do twórczości Witolda Lutosławskiego czy Tekli Bądarzewskiej, w przypadku Moniuszki skupiła się na jego licznych, a mało znanych pieśniach.
- Mało kto to wie, ale Moniuszko napisał prawie 300 pieśni, w więkoszości bez słów, co my ujęliśmy w formę pieknych wokaliz. Razem z moimi przyjaciółmi - muzykami z całego świata - łączymy to z brzmieniem najróżniejszych instrumentów. Taki był zamysł płyty - mówiła w "Źródłach" Pomianowska.
Na płycie znajduje się 14 utworów w aranżacji Marii Pomianowskiej, wideo z sesji nagraniowych, obszerna biografię Stanisława Moniuszki oraz informacje o autorce oraz współtwórcach projektu "Moniuszko 1000 i jednej nocy".
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Maria Baliszewska
Gość: Maria Pomianowska (kompozytorka, multiinstrumentalistka)
Data emisji: 9.04.2019
Godzina emisji: 15.15
at