Joanna Gostkowska-Białek to młoda śpiewaczka, wykonująca tradycyjne pieśni w języku kaszubskim, która na tegorocznym festiwalu zaprezentowała repertuar praktycznie na kazimierskiej scenie niesłyszany. W "Źródłach" opowiedziała m.in. o swoim poszukiwaniu tradycyjnych pieśni oraz o współczesnej sytuacji kultury i języka kaszubskiego.
- Języka kaszubskiego nauczyłam się od babci, dla której kaszubski był pierwszym, podstawowym językiem. Moi rodzice już w domu po kaszubsku na co dzień nie mówili. O język czy współczesną twórczość kaszubską nie ma co się martwić - ta działaność ma się dobrze, ale ja razem z przyjaciółmi zajmuję się kulturą regionu w trochę inny sposób - mówiła nagrodzona artystka.
Dlaczego praca Gostkowskiej-Białek jest w jakimś sensie inna? Co wnosi do wiedzy o historii i tradycjach Kaszubów?
- Pieśni w języku kaszubskim jest sporo, ale spisywane były one po wojnie. Kaszubi śpiewali bardzo dużo pieśni nabożnych, grali na weselach, i przede wszystkim na pogrzebach, ale bardzo trudno jest obecnie znaleźć muzyków autentycznie znających te dawne tradycje. Muzyka kaszubska w wersji stylizowanej ma się bardzo dobrze, tylko że ja szukam tych prawdziwych, dawnych treści - to dla wielu ludzi jest abstrakcyjne, trudne do zrozumienia.
Gość audycji mówiła także o kaszubskich tradycjach tanecznych, charakterystyczych dla Kaszub instrumentach, znaczeniu polek i marszów dla tamtejszych mieszkańców, o tym, dlaczego badanie źródeł muzyki kaszubskiej wcale nie jest takie łatwe i o tym, czym dla Kaszuba jest tabaka.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Gość: Joanna Gostkowska-Białek (śpiewaczka ludowa)
Data emisji: 15.07.2019
Godzina emisji: 15.15
at