Żywieckie fascynacje Brygidy Sordyl

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 16:00
- Kontakt z muzyką tradycyjną pozwolił mi połączyć dwie pasje. Finalnie wybrałam dom i kulturę ludową Beskidu Żywieckiego - mówiła w "Źródłach" Brygida Sordyl, z wykształcenia altowiolistka, z zamiłowania góralska śpiewaczka i badaczka tradycji wokalnej regionu.
Audio
Brygida Sordyl
Brygida SordylFoto: Dominik Imielski

Brygida Sordyl urodziła się w Pietrzykowicach koło Żywca, obecnie jest kierownikiem muzycznym zespołów regionalnych z Łodygowic i Lipowej, a w Fundacji Braci Golec uczy dzieci gry na skrzypcach i śpiewu góralskiego. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku instrumentalnym.

- Podczas studiów cały czas kontynuowałam pracę z zespołami ludowymi. Nauka uwrażliwiła mnie na aspekt muzyczny, podchodzenie muzyczne, pełen profesjonalizm i dogłębne badanie muzyki - mówiła w audycji artystka. - Bezpośredni kontakt z muzyką tradycyjną pozwolił mi połączyć dwie pasje, a finalnie wybrałam dom - moją kulturę ludową i Beskid Żywiecki.

Brygida Sordyl oprócz aktywnej działalności muzycznej kontynuuje też studia jako etnomuzykolog. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą tradycyjnej kulturze subregionu Beskidu Żywieckiego, dawnego Państwa Łodygowieckiego i Państwa Żywieckiego - terenów dotąd omijanych w badaniach i uważanych za mało atrakcyjne. - To styk kultur - argumentuje zaś Sordyl - dlatego to wyjątkowy region, osobliwy i charakterystyczny.

Jak słyszeliśmy w audycji, dzięki działalności Brygidy, a także takich artystek jak siostry Zofia i Józefa Sordyl czy Fundacja braci Golec kultura ludowa regionu kwitnie, rozrasta się jego tradycja instrumentalna (poprzez nauczanie gry na skrzypcach, basach, dudach i bardzo popularnej heligonce), oraz - ku radości gości audycji - tradycja wokalna.

Więcej - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Brygida Sordyl (altowiolistka, śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 15.15

at


Zobacz więcej na temat: folklor kultura ludowa
Czytaj także

Opowieści z dalekiego Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 10:50
W audycji ich garść przedstawiła Mirella Gliwińska - opowiadaczka związana z Karawaną Opowieści i Grupą 501, także autorka opowieści dla dzieci i dorosłych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Rafalski z Jagodnego i jego rodzinna wytwórnia dłubanek

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 16:00
- Ojciec był stolarzem, a gdy roboty było mało, zaczął robić skrzypce, bo na to był zbyt. Ja zacząłem grać na skrzypcach, żeby lepiej się sprzedawały - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek z lutniczej rodziny Rafalskich z Gadki, przed II wojną światową znanej z wytwórstwa wiejskich dłubanych skrzypiec. 
rozwiń zwiń