Biskupizna. Mikroregion o makrozasługach

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 13:35
- "Biskupizna" to pojęcie nie tylko związane z folklorem, muzyką, strojami, tradycją. To przywiązanie bierze się z samego faktu bycia z Biskupizny tylko z samym byciem z Biskupizny - mówił w "Źródłach" dudziarz Krzysztof Polowczyk, tłumacząc zwłaszcza muzyczne bogactwo regionu.
Audio
  • Biskupiańskie tradycje - poznaj je i daj się oczarować (Dwójka/Źródła)
Tancerze w strojach biskupiańskich na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Tancerze w strojach biskupiańskich na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.Foto: Grzegorz Śledź

Niedawno kulturę tradycyjną uczciliśmy, nagradzając nagrodą Muzyka Źródeł ambasadorkę tego regionu, Annę Chudą. O tamtejszej muzyce, której szczególnym symbolem są dudy, opowiadał w audycji kierownik Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic.

- Sam chciałem grać na dudach, ale miałem może 14, 15 lat. Nie myślałem o tym w kontekście folklorystycznym, tylko raczej folkmetalowym - przyznaje z uśmiechem, mówiąc o początkach swojej przygody z tym wymagającym instrumentem. - W ósmej klasie byłem, przeszedł na lekcje pan, nazywał się Piotr Kubiak (znany muzyk i działacz na rzecz kultury Biskupizny, zmarł 19 grudnia 2017 roku - przyp. red.). Zapytał: "Kto chce grać na dudach?". Paru nas poszło, ale nie dla mnie nie starczyło instrumentu, zostały mi skrzypce. Dopiero po 10 latach złapałem dudy w ręce - opowiadał.

Krzysztof Polowczyk opisał przede wszystkich biskupiańskie obrzędy weselne i to, jaką rolę odgrywała w nich muzyka grana na dudach. Z satysfakcją obserwuje rosnącą popularność tego instrumentu wśród dzieci i młodzieży, co wcale nie jest takie oczywiste, nawet w regionie tak przywiązanym do tradycji.

- To jest problem, że muzyka dudziarska i ubieranie się w strój tradycyjny kojarzą się ze starymi ludźmi. Moje pokolenie postrzegło jako obciach. Teraz na szczęście to się zmienia - mówi z zadowoleniem.

***

Tytuł audycja: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Krzysztof Polowoczyk (dudziarz)

Data emisji: 27.04.2020

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Dzięki nim polska muzyka nie cichnie. Artyści mówią, co przyniosła im pandemia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:00
Bez muzyki trudno byłoby przetrwać trudny czas izolacji. A muzyka to artyści, którzy ją tworzą. Trwa akcja #folkwdomu, w której oddajemy głos w naszych audycjach polskim artystom. W "Źródłach" spotkaliśmy się z Marią Pomianowską, Raphaelem Rogińskim, Karoliną Cichą oraz Joanną i Janem Słowińskimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tuareski blues i skandynawska polska

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 12:00
W audycji posłuchaliśmy muzyki malijskiej supergrupy Tamikrest, która miała w kwietniu wystąpić z koncertem w Warszawie, oraz Ali Bilali Soudan z płyty "Tombouctou". W audycji także fragment koncertu Hazelius & Hedin, który odbył się na Festiwalu Nowa Tradycja 2019.
rozwiń zwiń