Nie ludowa lecz ludowawa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 12:20
Tak muzykę ze swojej debiutanckiej płyty określili członkowie grupy Mosaic, pionierzy polskiej syntezy muzyzki dawnej i tradycyjnej.
Audio
  • Jolanta Kossakowska o płycie Ludovava grupy Mosaic
  • Jolanta Kossakowska o instrumentarium grupy Mosaic

/
Mosaic to nietypowi przedstawiciele polskiej sceny folkowej, funkjonujacy na pograniczu muzyki dawnej i tradycyjnej, szczególnie chętnie sięgający po archaiczne motywy z tradycji polskiej. Muzykę, którą zawarli na swojej pierwszej oficjalnej płycie, warszawscy muzycy definiują enigmatycznym terminem 'ludowawa'.

- Nasza muzyka nie może być ludowa. Może być tylko ludowawa. Jak miasto, w którym żyjemy. Pozlepiana z różnych kawałków, które pozornie często nie tworzą całości, ale które w całość może złączyć nasz wspólny rytm i wspólne uczucie - pisali w notce promującej debiutancki krążek.

Ich długo wyczekiwany album zatytułowany "Ludovava" pojawi się w sprzedaży już 10 pażdziernika. Na płycie Mosaic sięga po najstarsze tradycyjne pieśni polskie wzbogacając je o wpływy muzyki orientalnej i współczesnego eklektyzmu.

- Wchodząc do studia zastanawialiśmy się co na tej płycie chcemy umieścić. Postanowiliśmy działać, bez planu, spontanicznie, biorąc utwory, które nam się podobały – mówiła Annie Szewczuk - Czech w audycji Źródła, wokalistka zespołu Jolanta Kossakowska.

Podczas nagrań zespół użył wielu starych tradycyjnych instrumentów z różnych regionów świata. Na płycie usłyszymy m.in. brzmienia takich instrumentów jak fidele średniowieczne, gaita gallega, tampura, lutnia arabska, duduk czy basy deptane.

Pierwszy koncert promujący nowy album Mosaic zagra 10 października w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Początek koncertu o godz. 20:00.

bch

Zobacz więcej na temat: Czechy Warszawa
Czytaj także

Wideo: Koncert Zespołu MOSAIC z udziałem Weroniki Grozdew i Marii Bienias

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 23:46
28 stycznia 2010
rozwiń zwiń