W niedzielę 18 lipca startuje 28. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. Na tym festiwalu co roku prezentują się góralska młodzież i dzieci z Polski i innych krajów.
W audycji przypomnieliśmy w związku z tym muzykantów z młodego i najmłodszego góralskiego pokolenia, których Magdalena Tejchma nagrała na poprzednim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. To na przykład Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej z uczniem Jakubem Kuczajem.
- Gram na skrzypcach koło 10 lat, tradycję wyniosłem z domu, bo grali dziadek, pradziadek i ojciec też - mówił Tobiasz Krzysztof. - Zawsze skrzypce były w dom. Na porządku broniłem się rękami i nogami, ale jakoś skrzypce do mnie przyszyły - tłumaczył muzyk, który obecnie nie tylko gra, ale i uczy młodszych. Aktywnie działa też w zespole Dolina Mszanki, z którym prezentuje folklor zagórzański. Górali z tego regionu, zagórzańskich, których od górali podhalańskich dzieli pasmo Gorców. - Przez to całkowicie różnią się strojem, głównym atrybutem męskiego stroju jest biały serdaczek z bogatymi wyszyciami. W muzyce są poleczki, walczyki i pieśni wierchowe, to muzyka przyjemna dla ucha. Tradycyjna kapela to prym wiodący, sekund, drugi sekund i bas.
Zakopane, 2007-03-31. Jan Karpiel Bułecka i Piotr Majerczyk podczas Wielkiego Koncertu Narodowego "Psalmy. Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie" w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Objawiającej Cudowny Medalik, na Olczy.
W audycji słuchaliśmy także młodych góralek z Beskidu Śląskiego, 9-letniej Ani i jej starszej siostry Madzi Juroszek, oraz ich nauczycielki Marii Motyki z Koniakowa. Małe podopieczne są w zespole regionalnym Mała Istebna, gdzie uczą się śpiewać i Madzia gra na skrzypcach.
- Szłam do pierwszej klasy, zobaczyłam ogłoszenie na drzwiach szkoły. Powiedziałam mamie, że chcę tam iść i tak poszło - mówiła Madzia Juroszek, w której ślady poszła też młodsza Ania. Na festiwalu w Kazimierzu były pierwszy raz, a występami, jak mówią, bardziej się cieszą niż stresują.
- Dzieci w zespole jest ponad 40, mamy bardzo dużą grupę i to bardzo cieszy, bo w dzisiejszych czasach trudno zmobilizować dzieci, żeby tę tradycje kultywować - mówiła z kolei ich ich nauczycielka Maria Motyka, która z folklorem jest związana od dziecka.
W audycji słuchaliśmy też podhalańskiego duetu mistrz-uczeń, który tworzą znany muzyk i budowniczy instrumentów Piotr Majerczyk i 18-letni Adam Czyszczoń z Rdzawki. W Kazimierzu dali popis podhalańskiego muzykowania na złóbcokach i kozie. - Gram od pięciu, sześciu lat. Najpierw na skrzypcach, a potem poznałem pana Piotrka i poszerzyłem swoje instrumentarium, bo uczył mnie stopniowo na każdym instrumencie, grania z nut - mówił młody Adam Czyszczoń, bo, jak to mawia jego mistrz, złóbcoki, fujara i koza - to już jest góral, że hej!
***
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 15.15