„Podaj mi wodę”. Oto tegoroczne hasło 9. edycji festiwalu ETHNIESY. Jak piszą organizatorzy: „nie nawiązuje ono do szklanki wody, którą na starość mają podawać nam nasze dzieci. Bardziej chodzi o to, by te dzieci same mogły bezpiecznie i za darmo korzystać z tego najwyższego dobra, jakie daje nam Ziemia. Woda koi, daje życie, nasze życie zaczyna się w wodzie. Mówimy o początku, bo sam czas festiwalu to początek wiosny. To czas jeszcze jedną nogą na przednówku, już nie pochówku, a przy narodzinach. Wiosny. Chcemy czystych rzek, jezior i mórz. Chcemy przywrócić biegi rzek i rzeki bieg. Zajrzeć w jej skryty nurt, usłyszeć, co do nas szepcze. Chcemy mówić trochę ciszej, nie czuć wiecznego pragnienia. Chcemy móc ugasić je szklanką wody, którą będziemy mieli siłę sami sobie nalać”.
Na ile ten ekologiczny postulat będzie miał przełożenie w programie Ethniesów? Jakie niespodzianki czekają nas w festiwalowym line-upie? W magazynie Źródła o szczegółach rozmawialiśmy z dyrektor festiwalu Dominiką Kiss-Orską.
- Tradycyjnie na przednówku witamy muzyką ludową, muzyką świata wiosnę i nowe życie, nową energii, żegnamy zimę. Czas nie jest zabawowy. Ale myślę, że w obliczu wojny i tragedii ludzkich dziejących się na naszych oczach, potrzebny jest czas wytchnienia – mówiła Dominika Kiss-Orska. – Bardzo zaangażowaliśmy się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, potrzeba momentu na nabranie sił i napełnienie się nadzieją.
Tę chwilę oddechu ma zagwarantować kultura tradycyjna w najróżniejszych – także tych bardzo współczesnych – obliczach. Tegorocznym hasłem festiwalu Ethniesy jest „Podaj mi wodę” i do wody odnosi się początek wydarzenia. We czwartek, 17 marca, otworzy je pokaz filmu i fotosów pt. „Siostry Rzeki” autorstwa krakowskiej aktywistki ekologicznej Cecylii Malik.
W programie słuchaliśmy także gwiazd tegorocznej edycji Ethniesów. To miedzy innymi Tęgie Chłopy i kataloński zespół Marala. Marala to trio młodych kobiet mieszkających i tworzących w Katalonii. Ten region wpłynął również na twórczość artystek, czerpiących z niego tradycyjne inspiracje. Clara Fiol, Selma Bruna i Sandra Monfort śpiewają ludowe pieśni wielogłosowe i grają na gitarach nawiązując do dziedzictwa katalońskiego, sefardyjskiego, kontekstu feminizmu czy szeroko pojętej krytyki społecznej. Jak podkreślała Kiss-Orska koncert (a właściwie dwa) będzie miał ciekawą formułę – Marala przyjeżdża z setką słuchawek, w których – w doskonałej jakości – publiczność będzie słuchać ich śpiewu. „Słychać każdy szmer, każdy śmiech, każdy oddech dziewczyn. To bardzo sensualne doświadczenie”, mówiła organizator festiwalu.
Kto jeszcze uświetni festiwal? Białoruski wirtuoz akordeonu Yegor Zabelov, znana z zespołów Sutari i Mehehe Basia Songin czy Królówczana Smuga. Szczegółowy program Ethniesów znajdziecie Państwo po kliknięciu na plakat festiwalu.
Zobacz więcej:
Plakat festiwalu Ethniesy 2022
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Kuba Borysiak
Data emisji: 16.03.2022
Godzina emisji: 15.15