Usłyszeliśmy m.in. autorską aranżację muzyki molam w wykonaniu tajskiej artystki Rasmee Wayrany. W molam niejednokrotnie możemy usłyszeć organki ustne lub lutnię. Tu jednak zastąpiła je gitara.
Indonezyjska wyspa Celebes jest zamieszkała przez kilka grup etnicznych. Jedną z nich jest Mandar – mieszkańcy zachodniej części wyspy. To właśnie oni, we własnym języku, wykonują podczas wielu ceremonii pieśni sayang-sayang. Z Celebesu przenieśliśmy się na Jawę zachodnią. Tam, niespełna 100 lat temu narodził się gatunek muzyczny zwany tarling. Powstał na skutek przeniesienia klasycznej muzyki gamelanowej na gitarę. Struny wygrywają misterną muzykę gamelanową ułożoną pierwotnie na gongi i idiofony.
W audycji nie zabrakło także… fado. Indonezyjskiego fado! Keroncong, bo o nim mowa, grany jest m.in. na gitarach, wiolonczeli czy gitarze hawajskiej. My słuchaliśmy tego gatunku w wykonaniu grupy z Dżakarty – Orkes Kroncong Mutiara.
Z Indonezji przenieśliśmy się na tajską prowincję. U podstawy metalowy wózek, następnie: wzmacniacze, kable i megafony na szczycie. Tak wygląda „wieża” muzyków zespołu Khun Narin Electric Phin Band, która pozwala im na przemieszczanie się z elektryczną amplifikowaną muzyką po tajskich wioskach.
A skoro już mowa o tajskiej muzyce elektrycznej (i gitarowej!) – na fali zachłyśnięcia się przez Tajlandię surf rockiem powstała grupa The Shadows – inspiracja dla wielu innych tajskich zespołów. To właśnie od The Shadows wzięła nazwę tajska „odnoga” surf rocka – Shadow Music
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Krzysztof Dziuba
Data emisji: 29.07.2022
Godzina emisji: 15.15