Już po raz piąty Grupa Studnia O. zaprasza do Warszawy na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. Do stolicy zjechali artyści z całego świata – opowiadacze, pieśniarze, współcześni aojdowie, rapsodzi, znani i uznani nie tylko w kręgu sztuki opowiadania, ale i teatru. Ideą wydarzenia jest pokazanie publiczności zarówno tradycyjnych praktyk opowiadania, jak i współczesnych miejskich opowiadaczy. W tym roku Festiwal tematycznie związany jest z Grecją i przestrzenią Morza Śródziemnego.
- W starożytnej grece słowo miało zupełnie inną chłonność. Mówi się o słowach skrzydlatych, te słowa tworzyły obrazy. W związku z tym nasze nawiązanie do antyku nie jest przypadkowe – mówi Agnieszka Aysen Kaim z Grupy Studnia O., gość „Źródeł”. Historie przygotowane pod hasłem "Wędrowni rapsodzi, wędrujące wątki" przywołują Grecję jako kolebkę europejskiej kultury, obszar, z którego wyrasta tradycja opowiadania. Zaproszenie do słuchania opowieści Herodota i eposów Homera jest podróżą do początków, ale, mówiąc słowami opowiadaczy ze Studni O., patrzymy w stronę starożytności po to, by wyraźniej widzieć to, co dzisiejsze.
- Każdy z nas jest opowiadaczem. Opowiadamy swoja własną biografię, swoje własne historie, opowiadamy o mijającym dniu. Właściwie nasze opowiadanie różni się tylko tym, że ma ramy artystyczne – mówiła Agnieszka Aysen Kaim w audycji. Sztuka opowiadania istniała od zawsze. Jednak opowiadanie nie miałaby sensu, gdyby nie słuchacze. To z potrzeby kontaktu rodzi się opowiadanie. A więź jaka powstaje między opowiadaczem i jego słuchaczami, tworzy tajemniczy klimat.
Aby wysłcuhać audycji, wystarczy kliknąć ikony dźwięku "Każdy jest opowiadaczem" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.