Kapela dudziarska Kościan-Jarocin

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 16:00
Kapela dudziarska z Kościana i Jarocina, czyli spotkanie z Katarzyną Kruszoną i Fryderykiem Jankowskim, młodymi muzykami z Wielkopolski, którzy podczas ostatniego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyli III nagrodę.
Audio
Katarzyna Kruszona i Fryderyk Jankowski, młodymi muzykami z Wielkopolski, którzy podczas ostatniego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyli III nagrodę.
Katarzyna Kruszona i Fryderyk Jankowski, młodymi muzykami z Wielkopolski, którzy podczas ostatniego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyli III nagrodę.Foto: Kuba Borysiak

Fryderyk jest także prawdopodobnie najmłodszym wytwórcą dud w Wielkopolsce, a swoją karierę jako muzyk ludowy rozpoczął już w... przedszkolu.

- Żeby grać muzykę ludową skłoniła mnie moja babcia, która w 2012 roku przywiozła mnie do Kazimierza. Myślę, że dlatego zaczęłam grać tę muzykę na skrzypcach – mówi Katarzyna Kruszona.

- Ja, za namową kolegi z przedszkola, jako pięciolatek wstąpiłem do zespołu do zespołu Snutki, z mojej rodzinnej miejscowości – wspomina Fryderyk Jankowski – Jestem w zespole już 13 lat. Na dudach gram od czterech lat, dopiero. A moim mistrzem jest pan Piotr Górecki. Skąd mam dudy? Zrobiłem je sam.

Kiedy Fryderyk zaczął uczyć się gry na dudach, instrument pochłonął go na tyle, że zapragnął wiedzieć o nim więcej. Tak zaczęła się przygoda z ich budową – rozmowy z mistrzami, próby i błędy. Minęły dwa lata i Fryderyk ma własnoręcznie robione dudy.

- Jak byłem mały, zawsze lubiłem „grzebać”. Dziadkowi zabierałem gwoździe i młotek – śmieje się młody artysta. – Najtrudniejszy element to stroiki. Ja akurat mam z włókna węglowego, nie jest to tradycyjne, ale muszę grać w różnych warunkach pogodowych, a dudy słyną z tego, że są kapryśnym instrumentem. Za to stroik burdonowy jest trzcinowy.

Do tej pory Fryderyk zrobił troje dud oraz sierszeńki. Kolejne dudy oczekują na wykończenie. Radą służyli mu Andrzej Mendlewski (na jego instrumencie Jankowski bazował) i Tomasz Kiciński.

Katarzyna i Fryderyk idą w tym roku do klasy maturalnej. Z muzyką tradycyjną nie zamierzają zrywać, choć plany zawodowe kierują w inne strony.

Ponadto jedna kompozycja z nowej płyty Mokoomby z Zimbabwe (dłuższe jej fragmenty usłyszymy w Nocnej Strefie) oraz Diogo Picão z Portugalii i jego nagrania z płyty „Palavras Caras” na której pojawia się m.in. brazylijska pieśniarka Monica Salmaso.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 27.07.2023

Godzina emisji: 15.15