Zagórzańska nuta

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 16:00
W dzisiejszych Źródłach przenosimy się na południe, w okolice Mszany Dolnej - spotkamy się z Bogusławem Nawarą, skrzypkiem z Poręby Wielkiej, reprezentującym kulturę Górali Zagórzańskich.
Audio
Bogusław Nawara
Bogusław NawaraFoto: Kuba Borysiak

Zagórzanie to góralska grupa etnograficzna zamieszkująca część Beskidu Wyspowego i północną stronę Gorców. Stolicą regionu zagórzańskiego jest Mszana Dolna, a sięga on aż po Lubomierz i Kasinę Wielką. Nazwa wywodzi się z tego, że sąsiedni górale podhalańscy określali ich jako górali mieszkających za Gorcami, czyli za górami.

ZOBACZ TEŻ:

Z Bogusławem Nawarą mieliśmy okazję spotkać się także rok temu - na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2023 Kapela Kotelnica, w której gra, zdobyła Basztę (istniała wtedy zaledwie rok). Kapelę tworzy grupa przyjaciół, którzy postanowili wspólnie muzykować, co nie znaczy, że brakuje im solidnych podstaw muzykanckiego fachu. Członkowie kapeli dobrze przestudiowali archiwa muzyki górali zagórzańskich.

W tym roku na OFKiŚL Nawara zdobył drugą nagrodę w kategorii instrumentaliści soliści. Młody skrzypek jest wnukiem słynnego w zagórzańskich okolicach instrumentalisty - Mieczysława Kapłona. To właśnie melodie po dziadku zagrał na konkursie w Kazimierzu Dolnym.

- Pierwsze dźwięki pokazał mi dziadek, Mietek Kapłon świętej pamięci. Grywał dosyć długo i różnymi osobami. Gdzieś w głowie dalej szumią mi te krakowiaki. Zacząłem grać, mając 11 lat - mówił Nawara. 

W latach 90. ciotka naszego bohatera przywiozła magnetofon do starej chałupy w Olszówce. Dzięki temu na kasecie zachowały się nagrania Kapłona. 

- To były moje pierwsze roki, jak z dziadkiem grałek. Potem uczył mnie Sławek Czyszczoń z Rabki, prężnie działał w Podhalu, zresztą nie ino, bo całe Karpaty. Potem grałem w zespole Robcusie i w kapeli zespołu Majeranki. Później baciarka, szkoła. Po szkole już mam więcej czasu i wracam w klimaty zagórzańskie.

Bogusław Nawara nie gra jedynie góralskiej muzyki tradycyjnej, góralszczyznę stara się wpleść w folk-rockowe brzmienie zespołu Gooraleska i w grupie Holeviaters.

- Nie nakierunkowuję się na jeden gatunek. Właśnie to jest fajne, że nie ino jeden mogę reprezentować, że można to skoloryzować. Czy jest zapotrzebowanie na taką muzykę? Jest. Wnioskując po kalendarzu jest.


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 18.07.2024

Godzina emisji: 15.15