Wiwat Niepodległa!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 16:00
Kilka dni dzieli nas od najpiękniejszego święta Polski - Święta Niepodległości. Biuro Niepodległa wraz z artystami sceny tradycyjnej zapraszają na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, gdzie wytańczymy i wyśpiewamy radość z niepodległości!
Audio
Romuald Jędraszak, dudziarz
Romuald Jędraszak, dudziarzFoto: Muzyka Zakorzeniona/Piotr Baczewski

Na dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powraca Scena Tańców Polskich. 11 listopada cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Nie zabraknie nauki tradycyjnych tańców! Start o godzinie 13:00. 

Tegoroczna edycja Sceny Tańców Polskich odbędzie się w formule mistrzów i uczniów. Przez Wielkopolskę poprowadzą nas Kapela z Wiwatem Romualda Jędraszaka oraz Kapela Adama Kaisera. I właśnie na reprezentantach kultury Wielkopolski skupiamy się w dzisiejszym magazynie "Źródła".

Romuald Jędraszak

To nazwisko wśród fanów muzyki koźlarskiej jest legendarne. Wielokrotnie nagradzany muzyk, dudziarz, działacz zasłużony dla promowania ludowej kultury i muzyki Wielkopolski (ur. 1960). Pierwsze dudy znalazł w domu Stanisława Grocholskiego, który był budowniczym instrumentów - leżały w kącie, za szafą. Jędraszak zainteresował się nimi i zaczął naukę gry na samej przebierce. Bardzo szybko pojechał na pierwszy turniej, miał 11 lat. Muzyka dudziarska stała się jego pasją i życiowym powołaniem. Romuald Jędraszak wychował wielu następców koźlarskiej sztuki. Niektórzy z nich dziś sami przekazują to muzyczne dziedzictwo Wielkopolski kolejnym pokoleniom.

Martyna Żurek i Adam Kaiser z Kapeli Koźlarskiej Adama Kaisera z Przyprostyni Martyna Żurek i Adam Kaiser z Kapeli Koźlarskiej Adama Kaisera z Przyprostyni

Kapela Adama Kaisera

To wspaniały przykład na to, że muzyka tradycyjna trafia do młodych ludzi. Kapelę tworzy duet - Adam Kaiser (kozioł) i Martyna Żurek (śpiew i skrzypce). Adam (ur. 1988) jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu. To właśnie tam zaczęła się jego przygoda z muzyką ludową. Grę na koźle ślubnym i weselnym rozpoczął w 1999 roku, pod okiem mistrza Henryka Skotarczyka. Umiejętności rozwijał pod okiem Mistrza Leonarda Śliwy. Martyna (ur. 1989) pochodzi z Kościana. W 2000 roku rozpoczęła nauki pod okiem Mistrza Tomasza Kicińskiego w kapeli dudziarskiej Sokoły. Z biegiem lat coraz częściej odwiedzała Zbąszyń i ostatecznie w nim zamieszkała. Koźlarskiej muzyki uczył ją Mistrz Leonard Śliwa.   

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 8.11.2023

Godzina emisji: 15.15