Węgry, ogień i tambura. Söndörgő w "Źródłach"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 08:00
Niewątpliwie jedną z najważniejszych cech wyróżniających zespół Söndörgő z Węgier jest brzmienie tambury, czyli instrumentu przypominającego mandolinę. Tambura prawdopodobnie pochodzi z Turcji i jest do dzisiaj używana przez południowych Słowian (Serbów i Chorwatów) zamieszkujących Węgry.
Sndrg
Söndörgő Foto: Mat. pras.

Muzycy z zespołu znani są od lat jako wyjątkowi wirtuozi tego instrumentu (występującego w różnych rozmiarach), łącząc go z także takimi instrumentami jak klarnet, saksofon, kaval, darabuka czy tapan. Zespół tworzą trzej bracia: Áron, Benjamin i Salamon Eredics, a także ich kuzyn Dávid Eredics oraz Ábel Dénes, jedyny członek spoza rodziny który gra na basie. Söndörgő znakomicie łączy szacunek dla tradycji z innowacją oraz imponującą wirtuozerią

Podczas koncertu który obył się w studiu radia węgierskiego w Budapeszcie 23 października 2023 roku muzycy zaprosili do współpracy Brankę Básits, młodą wokalistkę, która ukończyła Akademię Muzyczną w Budapeszcie w 2017 roku, specjalizując się w śpiewie ludowym. Ojciec piosenkarki jest Serbem, a jej matka Węgierką. Artystka ze względu na swoje korzenie od lat eksplorowała tradycje ludowe z obu tych krajów. Podczas jej wspólnego występu z zespołem Söndörgő zabrzmiały znane melodie z repertuaru zespołu pochodzące z tradycji serbskiej, chorwackiej i węgierskiej. Pośród nich także nieśmiertelne przeboje Sabana Bajramovica.

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (11.03) w godz. 15.15-15.50 zaprasza Kuba Borysiak.