Muzyczne perły Ziemi Radomskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 16:00
W magazynie „Źródła” poznajemy skrzypka z Brzezinek, Bolesława Mocarskiego i jego kapelę ora zapraszamy na Tabor Radomski, który już 1 sierpnia rozpoczyna się pod hasłem „Kajocy”. 
Audio
  • Muzyczne perły Ziemi Radomskiej (Dwójka/Źródła)
Tadeusz Mocarski skrzypek
Tadeusz Mocarski skrzypek Foto: Kuba Borysiak

Bohaterem audycji jest Kapela Bolesława Mocarskiego z Brzezinek wykonująca muzykę pogranicza radomsko-opoczyńskiego. Tadeusz Mocarski - skrzypce, Bolesław Mocarski - harmonia, Jan Wochniak - bęben obręczowy. Oto skład Kapeli Bolesława Mocarskiego. Słuchalismy rozmowy nagranej w 2019 roku podczas OFKiŚl w Kazimierzu Dolnym.

- Ja to nazywam "opoczyńskie wyrywasy". Więcej wstawia się tu ozdobników, więcej techniczne są, trzeba to bardziej wyrobić palcami - Bolesław Mocarski.

- Nazywane są "oberki zrywane". Są oberki ciągłe, czyli mazury, a oberki są "zrywane". Ta melodia się tak zrywa. Nawet w tańcu się to czuje, ze ona tak zrywa do tańca - tłumaczył Jan Wochniak. - Przy oberkach się nie powinno śpiewać. Natomiast przy mazurach, one są ciągłe, spiewać można.

- Po weselach chodziłem. najpierwojciec z bratem grali na skrzypcach, późnej ja się nauczyłem, jak z bratem chodziłem bębnić. Sam się nauczyłem. Jak się wziąłem, to chodziłem kupę lat. Z dwudziestoma harmonistami grałem. Panie! Co zaspiewali na weselu, to żeśmy to wszystko wyrobili! - wspominał Tadeusz Mocarski. - Początek wesela był bardzo ciężki, grało się bez przerwy. Dopiero około trzeciej nad ranem można było odpocząć!

- Na wesele dawniej się szło w niedzielę na dwa dni i przeszło, przy ucztach się odbywały wesela, grało się do czwartej rano i dłużej! Początek był bardzo ciężki, przerwa była dopiero nad ranem około trzeciej. Muzykanci nie mieli łatwego życia - dodał Jan Wochniak.

ZOBACZ TEŻ:

W audycji na „Tabor Radomski - Kajocy” osobiście zaprasza Piotr Baczewski z Fundacji Muzyka Zakorzeniona. Kajocy to termin rozpowszechniony przez Andrzeja Bieńkowskiego. Mikroregion znajduje się na terenach na północ od Przysuchy. W tym roku Tabor Radomski odbędzie się w Wirze.

- Tabor to wydarzenie wypełnione gęsto spotkaniami z najstarszym pokoleniem wiejskich muzykantów i ich uczniami, potańcówkami, warsztatami i innymi aktywnościami, które zakorzeniają nas w lokalnej kulturze i krajobrazie. Tabor Radomski to czterodniowa przygoda, która odbywa się dzięki licznym środowiskom, którym na sercu leży zachowanie kultury muzycznej tego regionu dla przyszłych pokoleń - mówił Piotr Baczewski.

Na Taborze Radomskim wystąpią m.in. bohaterowie dzisiejszej audycji - muzykanci Kapeli Bolesława Mocarskiego.

W Źródłach także nagrania "kajoków" z regionu Segou w Mali czyli wciąż stosunkowo nowa płyta Bassekou Kouyate, którą nagrał wspólnie z małżonką Amy Sacko.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 31.07.2024

Godzina emisji: 15.15