Błąd w systemie? Historia młodego harmonisty Jeremiego Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 18:00
"Błąd w systemie" - tak komentuje swój wiek Jeremi Kowalski, młody harmonista łowicki, który ze swoją kapelą podbija polskie festiwale. Zapraszamy na spotkanie z nim! Ponadto - spoglądamy wstecz na jesień na wsi wraz z Anną Jachniną. 
Audio
  • Młoda krew w tradycji - Jeremi Kowalski (Żródła/Dwójka)
Kapela Jeremiego Kowalskiego
Kapela Jeremiego KowalskiegoFoto: Aleksandra Faryńska

Spotkanie z łowickim harmonistą młodego pokolenia Jeremim Kowalskim

Młoda Kapela Jeremiego Kowalskiego powstała w 2020 roku. Mimo to ma już na swoim koncie wiele sukcesów, między innymi pierwsze miejsce w konkursie 19 edycji Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje" w Sieradzu (2020) oraz drugie miejsce na Spotkaniach z folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie (2021). Repertuar kapeli składa się w głównej mierze z oberków, kujonów oraz polek charakterystycznych dla regionu łowickiego, inspirowanych dawną muzyką tego regionu. Kapela zdobyła wyróżnienie w konkursie na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą 2022.


Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza na potańcówce w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej w Warszawie. Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza na potańcówce w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej w Warszawie.

"Błąd w systemie" - tak komentuje swój wiek Jeremi Kowalski, obecnie 23-latek. - Można powiedzieć, że to młoda kapela, mało co gar i mało wie, ale wszyscy członkowie byli związani z ZPiT-ami, a historia zaczęła się tak, że najpierw grałem na akordeonie, ale raz na YouTube wpadła mi Kapela Dobrzeliniacy. Zbadałem temat, bo zobaczyłem instrument, i to była harmonia trzyrzędowa. Sprzedałem akordeon i postanowiłem w ciemno, że kupię harmonie. Zacząłem coś dziabać, pojechaliśmy na przegląd i zgłosiłem się na nauki do Sławka - mówił w audycji Jeremi Kowalski, przywołując nazwisko swojego nauczyciela Sławomira Czekalskiego.

Przyznaje, że zawsze mu się podobała muzyka grana na żywo, i tak wszedł w ludowiznę. - Postanowiłem, że nauczę się grać na klarnecie, namówili mnie do grania w ZPiT i tak się to zaczęło, ale ZPiT-y mają to do siebie, że grają w kółko i to samo, i mi się znudziło. - Jeremi Kowalski doszedł do wniosku, że ten rodzaj folkloru mniej go interesuje i woli szukać tego autentycznego. I tak znalazł się w konkursie Stara Tradycja na Festiwalu Wszystkie Mazurki

Jesień na wsi w nagraniach archiwalnych Anny Jachniny

Z Justyną Piernik ponownie zaglądamy do archiwum Radia PiK i słuchamy reportażu Anny Jachniny.


Posłuchaj
08:37 01b8d13a.mp3

  

***

Na audycję Źródła we wtorek (24.09) w godz. 12.00-12.45 zapraszała Justyna Piernik.