Muzyka z rozkiedyś. Spotkanie z zespołem Svahy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 13:00
Były sobie trzy dziewczyny z miasta, które zapałały miłością do tradycyjnej, wiejskiej muzyki. Odkryły ludowe utwory z malowniczo położonej krainy zwanej Pałukami oraz z Kujaw, gdzie rozkiedyś wiatr niesie opowieści od wioski do wioski.
Audio
Svahy
Svahy Foto: Robert Sawicki

Zespół SVAHY to artystki z Bydgoszczy, które popularyzują pieśni Pałuk i Kujaw. Wokół tria zrobiło się głośno m.in. za sprawą filmu Znachor, zdobył I miejsce na Festiwalu Mikołajki Folkowe. Po wysłuchaniu 10 zespołów jury 31. konkursu „Scena Otwarta” odbywającego się w ramach XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2023 przyznała zespołowi SVAHY I miejsce - za wyjątkową sztukę wokalną, ciekawe opracowanie utworów i energię sceniczną.

Skład  zespołu:

Patrycja Cywińska-Gacka - bęben obręczowy, śpiew

Ewa Pater - suka biłgorajska, mandolina, gitara, śpiew

Małgorzata Żurańska-Wilkowska - lira korbowa, śpiew

YouTube, Mystic Production TV

- To pieśni z Pałuk i Kujaw, które poznałyśmy dzięki archiwum Polskiego Radia, ale i archiwów papierowych. A pieśń oczepinową przekazała nam pani Danusia Kaczmarek, śpiewaczka z Kujaw - mówią artystki.

Anna Jachnina rado pik
Przypominamy:
Archiwalne audycje Anny Jachniny

Oczywiście, skoro mowa o Kujawach i Pałukach, w repertuarze tria nie mogło zabraknąć materiałów nagranych przez Annę Jachninę - folklorystkę, redaktorkę Radia PiK oraz zbiorów Klary Prillowej - działaczki społecznej, etnografki amatorki, rzeźbiarki.

- Ale ostatnio nieco zboczyłyśmy z naszej kujawskiej ścieżki. Na tegoroczny festiwal Warszawa Singera przygotowałyśmy pieśni żydowskie - mówią artystki. - Niedawno, wraz z muzykami z Etnos Ensamble przygotowałyśmy płytę z kolędami. Nie było to łatwe, bo skład rozszerzył się do ośmiu osób. każdy miał swój pomysł na interpretację kolęd. Trzeba to było pogodzić.

Kolędową płytę zespołów Svahy i Etnos Ensamble patronatem medialnym objęły Radiowe Centrum Kultury Ludowej i radiowa Dwójka.

- Staramy się, by melodia i tekst były na pierwszym miejscu, a melodia wzmacniała przekaz danej pieśni. Na razie zostajemy przy swoim instrumentarium. Choć zakusy, by je poszerzyć oczywiście są!

Zobacz występ Etnos Ensamble na festiwalu Nowa Tradycja 2019


Anna Riveiro między światami

W audycji spotykamy się także z Anną Riveiro. Rozmawiamy o jej ostatnim albumie i nowym projekcie muzycznym - pieśniach do wierszy Bolesława Leśmiana.  

Pieśniarka zaprosiła Słuchaczy między swoje światy. Znana przede wszystkim z pieśni sefardyjskich, tym razem wespół z Michałem Pindakiewiczem (gitara) sięga do piesni... kurpiowskich. O tym, jak łączą się z melodiami sefardyjskimi można przekonać się, słuchając koncertu Pomiędzy Światami.

- Piesni kurpiowskie mają orientalne skale! Przynajmniej niektóre. I te właśnie je wybrałam. Na płycie tego nie słychać, bo piesni są oddzielnie, ale na koncertach zaczynaliśmy pieśnią kurpiowską i kontynuowaliśmy sefardyjską. Te wątki kulturowe wspaniale się łączą!

YouTube, AnnaRiveiro

Między miłością a wiecznością...

To z kolei tytuł najnowszego projektu Anny Riveiro. Projektu, który powstał latem w ogrodzie. Riveiro napisała autorskie melodie do 13 wierszy Bolesława Leśmiana, którego twórczość uwielbia od dawna. Muzyka artystki nawiązuje do muzyki żydowskiej (ze względu na pochodzenie poety) oraz muzyki sefardyjskiej i orientalnej, nie brakuje tu też nawiązań do klasyki i transowości. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 26.11.2024

Godzina emisji: 12.00