Tradycje rodzinne, osoby go otaczające, słowem cała atmosfera, w której się wychował, wpływały silnie na ukształtowanie jego uczucia i myśli. Sądzę więc, że niepodobna poznać dokładnie ducha jego kompozycji nie zszedłszy do źródła tych czynników, które je wytworzyły – tak pisał Aleksander Walicki w pierwszej monografii Moniuszkowskiej, opublikowanej zaledwie rok po śmierci kompozytora.
Na podstawie tej i późniejszych prac, a także dzięki dość licznym pomniejszym tekstom, możemy co nieco dowiedzieć się o początkach drogi Stanisława Moniuszki tej osobistej i tej artystycznej, o jego rodzinie, o domu, nauczycielach, szkołach, środowisku, w którym się obracał młody twórca.
Wiedzę o najważniejszym po Chopinie polskim kompozytorze XIX wieku będziemy próbowali porządkować w audycji "Moniuszko – historia prawdziwa". Dwa razy w miesiącu wybitni moniuszkolodzy opowiadać będą o życiu kompozytora, zbadają źródła, inspiracje i konteksty jego twórczości, przeanalizują mniej znane utwory i odkryją zaskakującą zawartość najpopularniejszych dzieł. Gościem drugiej odsłony cyklu była prof. Małgorzata Komorowska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
***
Tytuł audycji: Moniuszko – historia prawdziwa
Prowadził: Piotr Matwiejczuk
Data emisji: 23.01.2019
Godzina emisji: 22.00
dd