Św. Wojciech z możnego rodu Sławnikowiców, biskup Pragi, benedyktyn, wreszcie misjonarz, zginął 23 kwietnia 997 roku zamordowany przez pogańskich Prusów, których próbował nawracać. Wedle żywotów od ciała odcięto głowę i nabito ją na pal. Bolesław Chrobry dowiedziawszy się o zamordowaniu biskupa wysłał posłów, by jego ciało wykupili z rąk oprawców. Jak głosi XI-wieczny opis męki z klasztoru w Tegensee najpierw sprowadzono odciętą głowę, a później resztę poranionych zwłok, które złożono w gnieźnieńskim kościele na Wzgórzu Lecha.
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa relikwie te stały się jednym z celów najazdu czeskiego księcia Brzetysława. - Relikwie świętego były fundamentem ideowym państwa - wyjaśniała prof. Maria Starnawska. - Dla księcia Brzetysława pozbawienie takiego fundamentu ideowego Polski stanowiło przypieczętowanie pokonania wroga.
W audycji historyczka opowiadała o magicznym znaczeniu jakie nadawano w średniowieczu zwłokom świętego. Można było za ich pośrednictwem uzyskać boską przychylność. Prof. Maria Starnawska przywołała różne wersje historyków na temat uwiezienia zwłok św. Wojciecha z Gniezna. Wedle zapisków Jana Długosza duchownym w Gnieźnie udało się podmienić ciała. Wedle innych zapisków na wojów, którzy rąbali sarkofag z relikiwami spadła kara boża.
***
Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego
Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski
Gość: prof. Maria Starnawska (historyczka)
Data emisji: 28.10.2018
Godzina emisji: 21.00
bch/mko