W programie "Pożegnania" poświęconym wielkiej aktorce wysłuchaliśmy m.in. fragmentów nagrań ze spektakli teatralnych i wspomnień aktorki zachowanych w archiwum Polskiego Radia.
Danuta Szaflarska była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywaną też "pierwszą amantką powojennej kinematografii". Sławę zyskała m.in. dzięki filmom "Zakazane piosenki", "Skarb" i "Pora umierać". - Zakochanie w aktorstwie, to jest to, co najważniejsze w tym zawodzie. Potrzebne jest też rozumienie człowieka, umiejętność patrzenia i słuchania ludzi. Pani Danuta umiała w swoje role wcielać to, co zaobserwowała – mówiła o aktorce Dorota Kędzierzawska, reżyserka ostatniego z wymienionych filmów.
Danutę Szaflarską, która niemal do końca swych dni była aktywna zawodowo, wspominała także Barbara Osterloff. - Niezwykłe było to, że pani Danuta kształciła się dla teatru literackiego, realistycznego, a później się okazało, że jest aktorką, która świetnie umiała się odnaleźć w dramaturgii operującej regułami absurdu, paradoksu i deformacji - powiedziała.
Podobnie o bohaterce wspomnień mówiła Magdalena Łazarkiewicz. - Najbardziej zdumiewającym jest to jej drugie życie sceniczne. Powrót po latach nieobecności na scenę odkrył jej wielkie, dojrzałe, wyrafinowane aktorstwo. Aktorstwo najwyższego lotu, najwyższej próby, które brało się z jej doświadczeń i przeżywania świata. To był fenomen - stwierdziła bez cienia wątpliwości.
O góralskim rodowodzie wielkiej aktorki, jej okupacyjnej przeszłości w szeregach Armii Krajowej i powojennej drodze zawodowej nie zawsze usłanej różami, w nagraniu audycji.
***
Przygotowała: Anna Lisiecka
Data emisji: 30.10.2017
Godzina emisji: 21.30
mko/mz