Prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, muzealnik i historyk wojskowości, profesor nadzwyczajny w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej był autorem kilkudziesięciu publikacji książkowych, w tym monografii "Monte Cassino" - najpełniejszej polskiej pracy o bitwie, współautorem książki "Wojsko polskie w II wojnie światowej" oraz artykułów naukowych z zakresu historii Polski i wojskowości, a także publikacji popularnonaukowych.
Dwie pasje
Prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, wspominał prof. Zbigniewa Wawra jako kolegę historyka, dobrego partnera i przyjaciela. - Zbyszek miał dwie pasje - historię, ze szczególnym uwzględnieniem historii wojskowości. Pasjonował się II wojną światową i przeprowadzał finezyjne analizy kampanii, a jednocześnie rozumiał tych ludzi, dowódców, żołnierzy. Starał się nie tylko dokładnie zbadać fakty, ale zrozumieć, jak to przebiegało, w duszach, sercach, ale też na polu bitwy - mówił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.
- Druga pasja to muzealnictwo. To był muzealnik z krwi i kości, który rozumiał strategię muzealną; czasami, gdy pracuje się w muzeum, to patrzymy na poszczególne obiekty, na konkretną wystawę, na sytuację bieżącą, budżetową, organizacyjną, a Zbyszek potrafił, oprócz tego wszystkiego, spojrzeć dalej i mieć strategię, wizję - kontynuował.
Zaangażowanie i głębokie zrozumienie
Pasją profesora Wawra była także zapewne popularyzacja wiedzy. Zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i programy historyczne dla Telewizji Polskiej. Potrafił doskonale przekazywać wiedzę. - Było to posłannictwo, które rozumiał i dobrze się w tym czuł. Czasami żartowałem sobie, że z Andersem niemalże rozmawia i traktuje go jak starszego kolegę i autorytet. Był blisko z nimi wszystkimi i potem przekazywał to w filmach, rozmowach, publikacjach. To się czuje i wyraźniej było widać w sytuacji, kiedy pokazywał historię i przekazywał fakty, a dodawał do tego swoje zaangażowanie i głębokie zrozumienie tego, jak to wszystko przebiegało.
Komplementarność
Prof. Zbigniew Wawer tworzył ciągłość między historią a współczesnością, zapraszał tych, którzy idą na spacer, aby zapoznali się też z historią. - Wiedział, że Łazienki to pałac Na Wodzie, dodatkowe budynki i park. Park Łazienkowski to moim zdaniem najpiękniejszy park w Europie (...). Zbyszek potrafił to rozumieć i tym zarządzać, więc mi się wydaje, że taka komplementarność wszystkiego: Łazienki to nie tylko wnętrza muzealne, to znacznie więcej, on nie tylko to rozumiał, ale potrafił prowadzić dobrze - podkreślił.
Wspaniała osoba
Profesora Zbigniewa Wawra wspominał też dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Andrzej Giza. - Przede wszystkim będę pamiętać profesora jako niezwykle zrównoważoną, koncyliacyjną, otwartą osobę, (...) [mówiącą] zawsze wyważonym tonem, z uśmiechem, zawsze spokojnie, w tonie koncyliacyjnym. [Mówił:] "Wszystko można zrobić, zrobimy", nigdy nie słyszałem od niego słowa "nie". Wspaniała osoba - podsumował Andrzej Giza.
Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Medalem Pro Bono Poloniae, fińskim Orderem Białej Róży IV klasy, holenderskim Krzyżem Oficerskim Orderu Oranje-Nassau, Krzyżem Zasługi III klasy Ministerstwa Obrony Estonii, Krzyżem Kawalerskim Orderu Węgierskiego, Krzyżem Uznania Republiki Łotewskiej.
17:33 poranek-dwojki-zbigniew-wawer 2022_12_13-09-29-28.mp3 Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski i dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Andrzej Giza wspominają dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Zbigniewa Wawra (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie) i Andrzej Giza (dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena)
Data emisji: 13.12.2022
Godzina emisji: 9.29
djr/kor