Halina Czerny-Stefańska (1922-2001) - urodziła się w rodzinie muzyków. Jej ojciec, Stanisław Schwarzenberg-Czerny był pianistą i pedagogiem. To pod jego okiem rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Po tym, jak jury Konkursu Młodych Talentów w Warszawie przyznało jej nagrodę Alfreda Cortota w postaci stypendium na naukę pod kierunkiem sławnego pianisty francuskiego wyjechała do Paryża. Gdy wróciła do Polski jej pedagogiem został profesor Konserwatorium Warszawskiego Józef Turczyński. Po wojnie kontynuowała studia pianistyczne w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Zbigniewa Drzewieckiego (lata okupacji niemieckiej pianistka spędziła w Krakowie, gdzie występowała na prywatnych i konspiracyjnych koncertach m.in. z ojcem, a także z mężem - Ludwikiem Stefańskim).
W 1949 roku na IV Konkursie Chopinowskim w Warszawie zdobyła I nagrodę - ex aequo z Bellą Dawidowicz - oraz nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Przyznanie jej nagrody ex aequo, jak się okazało po latach, miało charakter polityczny. Czerny-Stefańska miała wyższą punktację u jurorów niż Rosjanka. Koncertowała na wszystkich kontynentach. Grała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, była solistką wspaniałych orkiestr i wielkich dyrygentów. W latach 70. rozpoczęła pracę pedagogiczną. Prowadziła kursy mistrzowskie dla pianistów. Była wielokrotnie zapraszana do jury międzynarodowych konkursów pianistycznych.
Zapraszamy do wysłuchania opusów: 6, 7, 24 i 30 (nagranie pierwsze) oraz opusów : 33, 41, 50, 56, 59, 63, 67 i 68 (nagranie drugie).
***
Audycja: Koncert Chopinowski
Prowadzi: Adam Rozlach
Data emisji: 12.04.2020;19.04.2020
Godzina emisji: 23.05
Jedynka/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina/kk/kh