Chopin według Czajkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 20:50
W związku z piątkową premierą "Kupca Weneckiego" Andrzeja Czajkowskiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej Róża Światczyńska przypomni pianistyczne dokonania tego wszechstronnego muzyka, laureata Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Biografia Andrzeja Czajkowskiego (1935–1982) fascynuje i przeraża. Ocalony z warszawskiego getta, przez całe życie zmagał się z traumą wspomnień z dzieciństwa: braku ojca, rozstania z matką, która została za murem, miesięcy spędzonych w ukryciu, ciągłych upokorzeń. Nadwrażliwy, zwracał uwagę talentem pianistycznym i ponadprzeciętną inteligencją. Po wyjeździe na Zachód otworzyły się przed nim wielkie możliwości, jednak ekstrawagancka osobowość, niechęć do kompromisów artystycznych i emocjonalne zahamowania nie pozwalały mu osiągnąć tak wysokiego stopnia kariery, na jaki mógłby ze swoim talentem wspiąć się bez trudu.

Czy te traumatyczne doświadczenia znalazły odzwierciedlenie w Chopinowskich interpretacjach Czajkowskiego? Na audycję "Chopin osobisty" zaprasza Róża Światczyńska.

26 października (niedziela), godz. 14.00-15.00

mm/mc

Czytaj także

Profesor Jan Ekier. "Nauczyciel od życia"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 09:00
W poniedziałek na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pożegnaliśmy zmarłego 15 sierpnia w wieku 101 lat profesora Jana Ekiera. Tego samego dnia na antenie Dwójki redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina wspominali jego uczniowie, współpracownicy i rodzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francois Dumont: Tellefsen oddychał Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 11:00
- Cała kolorystyka jego muzyki jest chopinowska; także frazowanie i harmonia są bardzo podobne - mówił w Dwójce Francois Dumont, który przedstawił na Festiwalu "Chopin i jego Europa" recital złożony z utworów patrona imprezy oraz jego norweskiego ucznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inon Barnatan: scherzo Chopina mogłaby zaśpiewać Maria Callas!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 11:00
- Pierwsza rzecz, która przychodzi mi do głowy, gdy myślę o Chopinie, to jego umiłowanie do śpiewu. Linie melodyczne w jego utworach są jak gotowe tematy dla śpiewaków. Może dlatego tak muzyka jest tak ujmująca - zastanawiał się pianista Inon Barnatan przed swoim recital na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń