- Nie mam złudzeń, że dołączenie do osób nagrodzonych daje mi gwarancję osiągnięć, ale jest to pewnego rodzaju zobowiązanie. Będę się starał, żeby za kilka lat móc powiedzieć, że spłaciłem otrzymany kredyt. A człowiekiem młodym byłem w połowie lat 90., kiedy spotkałem Czesława Miłosza, i to po wielu latach zaowocowało tą biografią - powiedział po otrzymaniu nagrody laureat Andrzej Franaszek, nawiązując do celu Fundacji im. Kościelskich, jakim jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim.
Krytyk otrzymał czek na siedem tysięcy franków szwajcarskich.
Dlaczego właśnie ta książka?
- Dzieło to opowiada o jednym z najciekawszych żywotów pisarskich ostatniego stulecia. Znakomicie udokumentowana, nie omijając spraw kontrowersyjnych i nieoczywistych, książka Franaszka jest pasjonującym przewodnikiem po czasach i twórczości wielkiego pisarza - napisało w uzasadnieniu wyboru jury konkursu.
Specjalnie dla serwisu kultura.polskieradio.pl Andrzej Franaszek opowiadał o swojej książce.
- Trudno jest powiedzieć, że książka jest najlepsza ze wszystkich przedstawionych. Mieliśmy bardzo dużo dobrych kandydatów, ale książka Andrzeja Franaszka wyróżniała się bardzo solidnym warsztatem historyczno-literackim, bardzo dobrą prozą eseistyczną. Czytanie tej książki jest bardzo przyjemne. Dokumentacja zaprezentowana jest bardzo szeroka - powiedział prezes Fundacji Kościelskich Francois Rosset.
Rosset zaznacza, że w przypadku Nagrody Kościelskich nie ma żadnych nominacji ani typowania finalistów. Jurorzy podejmują decyzję po wspólnej dyskusji i w tajnym głosowaniu. Nie ujawniają, kogo odrzucili.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Po uroczystym wręczeniu nagrody w Miłosławiu zaplanowano m.in. otwarcie wystawy fotografii Tadeusza Rolkego - "Twarze literatury", koncert Stanisław Soyka Quintet, a na zakończenie tradycyjnie Wielkie Nocne Czytanie, podczas którego najnowsze swoje utwory czytają laureaci Nagrody Kościelskich z lat minionych: Marcin Świetlicki, Mikołaj Łoziński, Olga Tokarczuk, Stefan Chwin, Ewa Lipska i tegoroczny laureat Andrzej Franaszek.
Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 r. przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Fundacja powstała na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 r. Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.
Zobacz serwis Polskiego Radia poświęconego Czesławowi Miłoszowi>>>
- Nagradzanie młodych twórców w Miłosławiu, siedzibie rodowej Kościelskich, jest wyrazem budowania przyszłości i nawiązywania do tradycji. Nie jesteśmy fundacją kościotrupów, chcemy z Miłosławia patrzeć na świat szeroki i będziemy. Cieszy nas chęć wzmocnienia związków między Fundacją Kościelskich i regionem Wielkopolski, przez co w ciągu najbliższych kilku lat będzie wręczana właśnie tu - powiedział w sobotę prezes Fundacji Kościelskich Francois Rosset.
Do grona laureatów nagrody należą m.in: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Adam Michnik, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk.
gs