Polska nad Loarą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 13:45
- To jest pokazanie, jak żyje miejsce, które od pokoleń było w polskich rękach; jacy są ci ludzie, o czym myślą pokolenia - mówi Adam Rybiński o książce poświęconej pewnemu niezwykłemu francuskiemu zamkowi.
Audio

Adam Rybiński i Władysław Rybiński opowiadają o historii zamku Montresor, który stał się we Francji swoistą wyspą polskości. XIX-wieczne wnętrze zamku do dziś jest takie, jak było za czasów, gdy mieszkali tam Braniccy: jest biblioteka, książki, obraz, sala jadalna zawieszona rogami. Turyści zwiedzają zamek, którym pokolenia mieszkańców łączą najróżniejsze wspomnienia. - Miałem 10 lat, byłem zafascynowany tym wszystkim. Pamiętam, że chodziliśmy na ryby, to zderzenie historii z miłą prozą życia, która trąciła sielanką, to było dla mnie niesłychane przeżycie – wspomina Władysław Rybiński swoją pierwszą wizytę w zamku. Jego ojciec Montresor odwiedził po raz pierwszy w innych okolicznościach - w 1965 roku tuż po maturze, gdy dostał paszport i mógł wyruszyć w podróż na Zachód.

Tematem Dwójkowej audycji  była wydana właśnie książka-reportaż pt.: "Wyspa Montresor" - opowieść zbudowana jak kolaż, w której fragmenty rozmów z wieloma ludźmi związanymi z zamkiem, układają się w obraz miejsca i epoki. Książkę napisali: Kinga Grafa, Marta Wójcik i Władysław Rybiński, została wydana przy wsparciu Fundacji im. Adama i Beaty Branickich.

Więcej o Ksawerym Branickim i kolejnych pokoleniach właścicieli zamku Montresor posłuchaj w rozmowie Witolda Malesy z Adamem i Władysławem Rybińskim w audycji "Zakładka literacka – 24 stycznia 2012".

(ed)