Punktem wyjścia do tej audycji stał się obszerny materiał opublikowany w czerwcowym numerze "Le magazine litteraire", który jest jednym z najpoważniejszych francuskich czasopism literackich. Podjęto w nim próbę odpowiedzi na pytanie, co łączy pisarstwo twórców pochodzących z krajów basenu Morza Śródziemnego, których na pierwszy rzut oka wszystko dzieli: język, religia, spuścizna kulturowa.
Gościem Ewy Stockiej-Kalinowskiej była dr Joanna Żurowska, która mówiła m.in. o kulturowej (ale i geograficznej) specyfice Morza Śródziemnego.
Dr Żurowska przybliżyła następnie czerwcowy numer "Le magazine litteraire" traktujący o "śródziemnomorskości" w literaturze.
Następnie omówiono inne francuskojęzyczne pisma literackie propagujące ideę "śródziemnomorskości".
Dr Żurowska, ukazując tradycję myślenia o wspólnocie śródziemnomorskiej w literaturze, przybliżyła romantyczną ideę podziału na literaturę Południa i Północy autorstwa madame de Staël. Opowiedziała również o kilku cechach "literackiej południowości".
Wśród przedwojennych twórców, o których możemy powiedzieć, że uobecnają "literacką śródziemnomorskość", są zarówno Paul Valéry
jak i poeta sycylijski, Salvatore Quasimodo
Dr Żurowska mówiła również o poezji Kawafisa, a przede wszystkim o twórczości Alberta Camusa, który łączył cechy literatury Południa z ideą tożsamości narodowej, wolności i tragicznego humanizmu.
W audycji była także mowa o współczesnych twórcach związanych z basenem Morza Śródziemnego, jak choćby o utworach marokańskiego pisarza Tahara Ben Jellouna.
Swoje refleksje o cechach wspólnych literatury śródziemnomorskiej, o jej twórcach i o jej wartościach, dr Żurowska zakończyła przypomnieniem przyznawanej od 1984 roku nagrodzie Prix Méditerrnée, propagującej ideę "literackiej śródziemnomorskości".
Dodajmy, że rozważania naszego gościa ilustrowane były fragmentami wielu utworów literackich.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Czy istnieje literatura śródziemnomorska?".