Książki, które łączą pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 18:00
Na rynku pojawia się coraz więcej reprintów książek dla dzieci, które pamiętamy z dzieciństwa. Warto przyjrzeć się tym tytułom.
Audio

Każdy z nas pamięta swoje pierwsze książeczki, często zaczytane, brudne, naddarte. Teraz pojawia się coraz więcej wznowień i reprintów wydawnictw sprzed lat.

- Dzieci nie znoszą jak się im produkuje rzecz, z punktu widzenia dorosłego, właściwą dla dzieci. Najmłodsi bardzo lubią jak się ich traktuje po partnersku - podpowiada Józef Wilkoń. Warto zadbać, aby książki czytane naszym pociechom podobały się i im i nam.

- Dzieciom warto czytać, dlatego że podczas głośnego czytania wygospodarujemy sobie czas na wyłączny kontakt z dzieckiem. Bardzo ważne relacje wytwarzają się podczas tego czasu z książką. Książka staje się pretekstem - opowiada Magdalena Chmielewska z Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Podpowiada również jak wybrać dobrą książkę: - Dobra książka to jest książka, która jest dobrze dopasowana do dziecka, do jego wieku, do wrażliwości. Jedne dzieci lubią się bać inne nie, dlatego mroczne opowieści nie są dla wszystkich maluchów.

Ciekawą reprintową propozycją dla najmłodszych jest seria Mistrzowie Ilustracji z wydawnictwa Dwie Siostry. Ewa Stiasny przypomina, że: - Polska szkoła ilustracji w latach 60.  była najlepsza na świecie. Pierwsza z serii wyszła "Babcia na jabłoni" z ilustracjami Mirosława Pokory. Wydawnictwo Dwie Siostry pragnie zebrać największych polskich mistrzów ilustracji w jedną serię, aby kiedyś, gdy po kilkudziesięciu latach okaże się, że prl-owski papier skruszał, to nie zaginie ta ilustracja.

Ogromnie interesującą propozycją jest również seria "Poczytaj, mi mamo" o której w audycji opowiadają dwójkowi goście z wydawnictwa Nasza Księgarnia. Do tej pory wyszły dwa zbiory tych krótkich opowieści, ale Katarzyna Piętka i Dariusz Sędek zapowiadają, że kolejne tomy już wkrótce.

Na półkach dzisiejszych księgarń znajdziemy również nowe wydania "Pana Maluśkiewicza i wieloryba", "Cukierni pod pierożkiem z wiśniami" i wielu innych, warto ich poszukać.

Posłuchaj opowieści o książkach, które łączą pokolenia. W audycji Aleksandry Łapkiewicz udział wzięli: Maria Ryll ze Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych polskiej sekcji IBBY, Magdalena Chmielewska z Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, Ewa Stiasny z Wydawnictwa Dwie Siostry, Katarzyna Piętka i Dariusz Sędek z Wydawnictwa Nasza Księgarnia oraz Józef Wilkoń.

(pj)


Zobacz więcej na temat: dzieci POLSKA lata 60
Czytaj także

Najlepsze książki dla dzieci są Wilkoniowate

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 17:02
- Traktuje dzieci jak partnerów, nie mam dla nich specjalnego programu zmiękczającego - mówił w Dwójce ilustrator Józef Wilkoń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poczytajki z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 11:05
Dwie przepięknie wydane książki przywędrowały do mnie w pocztowej paczce. Zabrały mnie w nie tak daleką podróż, a mojego syna na wycieczkę do mojej przeszłości wraz ze świetną zabawą.
rozwiń zwiń