– Uważam, że pomysł był bardzo dobry, bo nie ma właściwie książek o tym mieście – mówił Marek Nowakowski, jeden z autorów tej swoistej, wielogłosowej powieści, polifonicznej historii, na którą składa się 21 tekstów z Warszawą w tle. "Ich autorki i autorzy reprezentują różne pokolenia. Różnią ich style, wrażliwości, punkty widzenia. Co innego ich ciekawi, co innego uważają za ważne" pisał o książce jej pomysłodawca Marek Kochan.
W publikacji, wydanej w nowatorski, interesujący sposób, znalazła się między innymi mapa miasta, na którą naniesiono punkty – miejsca akcji poszczególnych opowiadań. Możemy wyruszyć w podróż po Warszawie śladami tekstów Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Izabeli Filipiak, Antoniego Libery, Marka Nowakowskiego, Jerzego Sosnowskiego czy Tomasza Piątka. – Po stronie odbiorcy należy złożenie tego w całość – powiedział w Dwójce Marek Kochan, podkreślając, że "Mówi Warszawa" to być może pierwsza u nas powieść mozaikowa, gatunek eksperymentalny. – Z tej mozaiki układa się obraz miasta – wielobarwny, bo tych kolorów jest wiele, każdy z autorów wybiera jakiś fragment, bohatera, miejsce – podkreślał.
Czy Warszawa jest opisana? – Wydaje się, że pewne nowe obszary jeszcze nie zostały wykorzystane – mówił Marek Nowakowski. Pisarz przywołał swoje doświadczenia bywalca warszawskich kawiarni, miejsc, gdzie spotykają się różni – skrajnie różni – młodzi mieszkańcy stolicy. Z jednej strony: modna, droga kawiarnia przy placu Zbawiciela, z drugiej zaś: półdyskoteka gdzieś na Targówku. – Trzeba puścić świdry, by to uchwycić, te miejsca, te obszary – podkreślał Marek Nowakowski. "Mówi Warszawa" jest jedną z pierwszych prób wpuszczenia takich literackich świdrów, prób z pewnością interesujących i udanych.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z Markiem Nowakowskim i Markiem Kochanem przeprowadziła Elżbieta Łukomska.
"Mówi Warszawa", wydanie wspólne Wydawnictwa Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutu Stefana Starzyńskiego i Wydawnictwa Trio, Warszawa 2011.