Apokryfy to pisma o tematyce biblijnej, powstałe już po czasach apostolskich, głównie w pierwszych wiekach naszej ery. Nie są one jednak zaliczane do kanonu ksiąg Nowego Testamentu. Autorzy apokryfów, np. św. Piotr, podają się za osoby, które zetknęły się z Jezusem Chrystusem.
Nie brak apokryfów, które stoją w jawnej sprzeczności w Nowym Testamentem. Ksiądz Józef Naumowicz, patrolog i historyk starożytności, zna jednak szereg takich, które stanowią dla badaczy znakomity materiał poznawczy.
- Apokryfy potwierdzają pewną naukę, a nie tworzą jej. Są wyrazem jakiejś wiary już istniejącej, przedstawieniem pewnych prawd. Przykładem jest niepokalane poczęcie Św. Maryi - w Nowym Testamencie nie ma nic na temat. Ewangelia Jakuba opisuje natomiast rodziców Maryi , jej dzieciństwo i pierwsze lata spędzone w świątyni – mówi gość "Nocnego Czatu" Mikołaja Foksa.
Więcej o apokryfach, ich genezie i bogatej historii, a także trudnej sztuce ich interpretacji słuchaj w rozmowie Mikołaja Foksa z księdzem profesorem Józefem Naumowiczem.
pg