"Literatura baskijska to... fałszerstwo"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 14:30
- A to dlatego, że tworzymy tradycję, której nie ma - wyjaśniają w Dwójce Rikardo Arregi i Harkaitz Cano, poeci, którzy niedawno gościli w naszym kraju na zaproszenie Instytutu Cervantesa.
Audio
La Rhune
La RhuneFoto: Tiseb/Flickr, lic. CC

Pierwsze ksiązki w języku baskijskim napisane zostały już w XVI stuleciu, ale były to teksty religijne. Literatura świecka pojawiła się dopiero w XIX stuleciu, a jej prawdziwy rozkwit przypada na ostatnie pięćdziesiąt lat. - Po raz pierwszy mamy cztery pokolenia pisarzy tworzących w języku eskuara w tym  samym czasie. To ogromna różnorodność stylów i poetyk - mówią poeci w rozmowie z Ewą Stocką-Kalinowską.

Z drugiej strony literatura baskijska powstaje niemal w próżni, pozbawiona wielowiekowej tradycji. Wielu jej twórców reprezentuje pierwsze lub drugie pokolenie posługujące się na codzień językiem eskuara. Taka sytuacja ma oczywiście swoje zalety. - Nasza mowa jest bardzo stara, ale też elastyczna, zaś literatura ma w sobie młodzieńczy wigor - twierdzą poeci. 

O wiele większym problemem okazuje się hermetyczność tej twórczości. - Mówi się, że w Kraju Basków nie powstanie nigdy powieść drogi, bowiem drogi nie są wystarczające długie... - żartują goście Dwójki. Mniejszościowa literatura w języku eskuara rozkwita więc przede wszystkim w "blogosferze", a przekłady należą wciąż do rzadkości.  Warto w tym kontekście zaznaczyć, że właśnie przygotowywana jest do druku polska "Antologia poezji baskijskiej" w opracowaniu i przekładach Barbary Stawickiej-Pireckiej.

Czy i w jakim sensie literatura w języku eskuara jest polityczna? Jak baskijskich pisarzy traktował reżim Franco, a jak oni odnoszą się do działalności ETA? Co łączy poetów eskuara z żabami oraz Tomem Cruisem? Zachęcamy do wysłuchania Dwójkowej "Zakladki literackiej".

Czytaj także

Zszokować moralistów

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 16:41
Camilo José Cela - okrzyknięty skandalistą, brutalistą, obscenikiem. Wyklinany, cenzurowany, szykanowany. W Dwójce przypominamy twórczość tego wybitnego prozaika hiszpańskiego w 10. rocznicę jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pornografia z medalem noblowskim

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 14:41
Camilo José Cela sztokholmską nagrodę otrzymał "za bogatą i mocną prozę, która z powściągliwym współczuciem ukazuje bezbronne istnienie człowieka". Stwierdzając, że to pisarstwo "mocne", Akademia wybrała najdelikatniejsze z możliwych określeń...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żywoty Cervantesa

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 20:45
Autor "Don Kichota" miał niebanalne, jak na klasyka literatury światowej, życie. Właśnie się ukazała jego nowa biografia pióra Andresa Trapiello.
rozwiń zwiń