Klocki Mahlera i Adamsa na BBC Proms

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 11:50
Orkiestra Symfoniczna BBC pod dyrekcją Marina Alsopa przedstawi w czwartek słynną Symfonię "Tytan" Gustava Mahlera oraz koncertowe fajerwerki Amerykanina Johna Adamsa. Dwójka zaprasza na transmisję z Londynu.
Gustav Mahler, portret autorstwa Emila Orlika
Gustav Mahler, portret autorstwa Emila OrlikaFoto: Wikimedia / domena publiczna

"Komponowanie to jak zabawa w budowanie z klocków. Ciągle tworzy się nowe budowle, używając tych samych elementów. Tak naprawdę klocki są gotowe do użycia od dzieciństwa, jedynego czasu, który jest stworzony do ich zgromadzenia." - te słowa Gustava Mahlera, zanotowane przez Natalie Bauer-Lechner, wypowiedziane zostały dla objaśnienia zawartości jego I Symfonii. Dają dość jasny obraz sposobu pracy kompozytora, a dla wnikliwego słuchacza są jak sygnał do wzmożenia czujności i uwagi! Można odnaleźć bowiem w materii I Symfonii, do której przylgnął podtytuł "Tytan", kilka symbolicznych cytatów i odniesień do dzieł twórców wcześniejszych generacji.

Na antypodach Mahlerowskiego liryzmu plasują się dynamiczne i pulsujące rozrywkowym pulsem utwory Johna Adamsa. Łączy obu kompozytorów stylistyczna erudycja i błyskotliwość w żonglowaniu muzycznymi archetypami.

Transmisję poprowadzi Ewa Szczecińska.

Program:

John Adams Short Ride In a Fast Machine, Koncert saksofonowy

Gustaw Mahler I Symfonia D-dur

Wyk. Timothy McAllister - saksofon altowy, Orkiestra Symfoniczna BBC, dyr. Marin Alsop

4 września (czwartek), godz. 19.30-22.45, wprowadzenie o 19.00

mm/mc

Czytaj także

Andrzej Bieżan. Anarchista-dżentelmen i prorok we własnym kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 18:00
- Był akademickim kompozytorem, a jednocześnie rasowym kontestatorem. Dziś jego muzyka okazuje się zaskakująco aktualna - mówił w "Bitej godzinie" Bolesław Błaszczyk, eksperymentujący wiolonczelista i badacza twórczości Andrzeja Bieżana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Richard Blackford: to zwierzęta nauczyły nas tańczyć i śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 13:00
- Ludzie nie mają monopolu na muzykowanie. Zwierzęta wydobywają dźwięki używając nie tylko własnych gardeł, lecz także środowiska, a nawet prostych instrumentów - uważa twórca "The Great Animal Orchestra". Symfonia Blackforda została prawykonana w sobotę na Festiwalu Muzycznym w Cheltenham oraz na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń