Festiwal Bachowski Świdnica 2024 - recital Justina Taylora

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 21:30
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" (21.07) słuchaliśmy koncertu z Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Justin Taylor wykonał program Bach & Italy, przypominający włoskie dzieła, którymi inspirował się Jan Sebastian Bach. W przerwie recitalu klawesynista opowiedział w radiowej Dwójce m.in. o tym, co fascynowało lipskiego kantora w opracowywanej przez niego muzyce Vivaldiego czy Marcella oraz o obszarze, w którym wenecka zmysłowość i porządek muzyki Bacha, nigdy nie mogły się spotkać.
W Dwójce transmisja recitalu klawesynisty Justina Taylora
W Dwójce transmisja recitalu klawesynisty Justina Taylora Foto: Shutterstock/Dalibor Valek

Program:

Alessandro Scarlatti Toccata d-moll –  Arpeggio; Jan Sebastian Bach Fantazja chromatyczna BWV 903; Koncert BWV 974 (wg Alessandro Marcello: Koncert obojowy d-moll); Koncert BWV 972 (wg Antonio Vivaldi: L’Estro Armonico op. 3 nr 9); Koncert BWV 594 – Allegro/cadenza (wg Antonio Vivaldi: koncert Grosso Mogul op. 7 nr 5); Koncert włoski BWV 971; Benedetto Marcello Sonata klawesynowa nr 7 –  Adagio; Jan Sebastian Bach Toccata e-moll BWV 914; Preludium (Fantazja) BWV 921; Koncert BWV 978 (wg Antonio Vivaldi: L’Estro Armonico op. 3 nr 3); Toccata D-dur BWV 912

wykonawcy: Justin Taylor - klawesyn

(Niedźwiedzica, kościół św. Mikołaja)

W przerwie koncertu wysłuchaliśmy rozmowy z solistą.

***

31 marca 1685 roku w Eisenach urodził się Johann Sebastian Bach w źródłach pojawia się też data 21 marca). Niemiecki kompozytor i organista epoki baroku, autor ponad tysiąca utworów, jeden z najwybitniejszych twórców w dziejach muzyki.

Pochodził z rodziny, która już w XVI wieku znana była z muzycznych zamiłowań. W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami.

Johann Sebastian Bach rozpoczął edukację muzyczną w wieku ośmiu lat. Dwa lata później zmarła matka, a wkrótce potem ojciec. Osierocony Jan Sebastian znalazł się pod opieką najstarszego brata, wówczas już organisty. U niego poznawał tajniki kompozycji i gry na klawikordzie.

Spokojne życie Jana Sebastiana uległo zmianie po śmierci żony. Powtórnie się ożenił. Postanowił przenieść się do Lipska na wakujące stanowisko kantora przy kościele św. Tomasza. Tam w ciągu dwudziestu siedmiu lat powstała większość jego muzyki kościelnej: kantaty, pasje według św. Jana i św. Mateusza, wielka msza h-moll, oratoria, motety oraz magnifikat.

Ostatnim, niedokończonym dziełem Bacha była Kunst der Fuge, czyli sztuka fugi. Jedyny w swoim rodzaju podręcznik techniki fugowanej, ujawniający stopniowo nieograniczone możliwości techniki kontrapunktycznej. Jako czwartego tematu użył dźwięków b, a, c, h – co jest muzycznym zakodowaniem nazwiska Bach. Wielu uważa ten utwór za kwintesencję polifonii.

Johann Sebastian Bach zmarł w Lipsku 28 lipca 1750 roku.

***

Na audycję "Letni festiwal muzyczny" w niedzielę (21.07) w godz. 21.30-23.20 zaprosiła Magdalena Łoś.

dz/pg

Czytaj także

Lilianna Stawarz i Michał Nagy - muzyka na klawesyn i gitarę od baroku po wiek XX [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 19:30
Gospodarzami "Miejscówki z Dwójką" byli klawesynistka Lilianna Stawarz i gitarzysta Michał Nagy. Koncert transmitowaliśmy na antenie Programu 2 oraz - w formie wideo - w internecie. Zapraszamy do oglądania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Bachowski Świdnica 2024 - koncert z udziałem Bruno de Sá

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2024 18:55
W audycji wysłuchaliśmy koncertu z udziałem zjawiskowego brazylijskiego śpiewaka Bruno de Sá - męskiego sopranu, który zachwycał niedawno słuchaczy w siedzibie NOSPR w Katowicach. Tym razem można było posłuchać go w repertuarze klasycznym – w ariach Mozarta i Haydna. Towarzyszyła mu Capella Cracoviensis prowadzona przez Jana Tomasza Adamusa.
rozwiń zwiń