Festiwal Wagnerowski w Bayreuth 2024

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 13:32
W poniedziałkowym "Letnim Festiwalu Muzycznym" (29.07) zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania transmisji z Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth. Posłuchaliśmy dramatu muzycznego w trzech aktach - "Die Walküre" Ryszarda Wagnera. 
Posłuchamy dramatu muzycznego w trzech aktach - Die Walkre Ryszarda Wagnera
Posłuchamy dramatu muzycznego w trzech aktach - "Die Walküre" Ryszarda WagneraFoto: Shutterstock/Claudio Divizio

SŁUCHAJ TUTAJ:

Program II Polskiego Radia to także Dwójka online. To mnóstwo ciekawych audycji z niecodzienną propozycją muzyczną

Program:

  • Richard Wagner Die Walküre – dramat muzyczny w trzech aktach

wykonawcy: Michael Spyres – tenor (Siegmund), Georg Zeppenfeld – bas (Hunding), Tomasz Konieczny – bas-baryton (Wotan), Vida Miknevičiūtė – soprano (Sieglinde), Catherine Foster – sopran (Brünnhilde), Christa Mayer – mezzosopran (Fricka), Catherine Woodward – sopran (Gerhilde), Brit-Tone Müllertz – sopran (Ortlinde), Claire Barnett-Jones – sopran (Waltraute), Dorothea Herbert – sopran (Helmwige), Alexandra Ionis – mezzosopran (Siegrune), Marie Henriette Reinhold – mezzosopran (Grimgerde), Noa Beinart – mezzosopran (Rossweisse), Orkiestra Festiwalowa w Bayreuth, dyr. Simone Young

***

Festiwal Wagnerowski stworzony przez kompozytora, odbywa się w bawarskim mieście Bayreuth od 1876 roku. Miejscem festiwalu jest specjalny teatr (Festspielhaus), którego koncepcję i ogólny projekt wymyślił sam Ryszard Wagner. Jest to przedsięwzięcie prywatne – od początku kieruje nim rodzina, spadkobiercy kompozytora. Po II wojnie światowej i mrocznych czasach nazizmu, odnowy spuścizny wagnerowskiej na Zielonym Wzgórzu dokonał wnuk – Wieland Wagner. Nowa era Festiwalu Wagnerowskiego rozpoczęła się w 1951 roku. Wieland Wagner – reżyser i scenograf – zasłynął nowatorskimi, często minimalistycznymi wizjami wystawianych dzieł Wagnera oraz angażowaniem najwybitniejszych śpiewaków tamtych czasów.

"Złota era" Bayreuth przypadała na czas aktywności takich artystów, jak Birgit Nilsson, Wolfgang Windgassen czy Hans Hotter. Przez Festspielhaus przewinęła się również plejada największych dyrygentów XX wieku. Po śmierci Wielanda schedę przejął jego brat – Wolfgang, który sprawował funkcję dyrektora artystycznego do 2008 roku. Potem kierownictwo artystyczne przejęły jego córki: Eva Wagner-Pasquier i Katharina Wagner.

***

Na audycję "Letni Festiwal Muzyczny" w poniedziałek (29.07) w godz. 15.45-22.00 zaprasili Dorota Kozińska i Marcin Majchrowski. 

dz

Czytaj także

Mezzosopranistka Okka von der Damerau: jako artystka wierzę w intuicję

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 09:00
- Słuchałam Wagnera i wtedy poczułam, że to, kim jestem, bardzo, ale to bardzo pasuje do jego muzyki, bo charakteryzuje mnie duża emocjonalność i donośny głos. Miałam poczucie, że to ten moment, kiedy zdałam sobie sprawę, że mam wszystkie potrzebne atuty - mówiła w Dwójce Okka von der Damerau. Mezzosopranistka była solistką koncertu, który Dwójka transmitowała z sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth oraz koncert "Z klasyką przez Polskę" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 11:10
Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje trzech spektakli operowych: "Tristan i Izolda" "Walkiria" i "Zygfryd" z jednego z najważniejszych wydarzeń operowych na świecie - Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth. Pierwsza już 25 lipca o godz. 15.45. Z kolei 27 lipca w Studiu Polskiego Radia im. W Szpilmana wystąpią skrzypek Wojciecha Niedziółka i pianista Michał Francuz. Transmisja koncertu "Z klasyką przez Polskę"  na antenie radiowej Dwójki o godz. 17.00.
rozwiń zwiń