- W sobotę 17 sierpnia w Warszawie rozpoczął się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa".
- Jubileuszowa, 20. odsłona potrwa trzy tygodnie, podczas których zaplanowano ponad 40 koncertów z udziałem kilkuset artystów z Polski i ze świata.
- Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, współorganizatorem - radiowa Dwójka, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin - patronami medialnymi.
Jaki będzie jubileuszowy festiwal "Chopin i jego Europa"?
Stanisław Leszczyński zwraca uwagę, że choć jubileuszowa osłona festiwalu "Chopin i jego Europa" nie różni się szczególnie od tych poprzednich, to jednak należy zwrócić uwagę na pewne szczególne elementy. - Festiwal trwa trzy tygodnie, zawiera w sobie 45 koncertów i jest pomyślany nieco szerzej, jeśli chodzi o panoramę muzyki. To ujęcie poszło szerzej, skupiając się już na późnym renesansie, kończąc na współczesności - precyzuje.
Tym, co nie zmienia się mimo upływu lat, jest swoista narracja proponowana przez organizatorów i wykonawców. - Skupieni jesteśmy wokół bardzo pojemnego tytułu. Sięgamy po te wzory, którymi sam Fryderyk Chopin kierował się, które go inspirowały; jak również później cała ta epoka aż do dnia dzisiejszego, która z kolei jest zafascynowana i inspirowana przez twórczość Chopina - wyjaśnia gość Jedynki.
28:34 Jedynka 2024_08_18-22-05-56.mp3 Stanisław Leszczyński: muzycy mają poczucie współtworzenia programu festiwalu "Chopin i jego Europa" (Klasyczne "Lato z Radiem"/Jedynka)
Współczesność w kontakcie z tradycją
Wyjątkowym wydarzeniem będzie prapremiera koncertu fortepianowego Jerzego Maksymiuka. Odbędzie się ona w niedzielę (1 września) o godz. 20.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. - W tej chwili partytura jest całkowicie gotowa, rzeczywiście do ostatniej chwili byliśmy świadkami powstawania różnorodnych wariantów. Fortepian, duża orkiestra - zdradza rozmówca Adama Rozlacha. Dodaje, że przy fortepianie zasiądzie Janusz Olejniczak.
Kto wystąpi podczas festiwalu "Chopin i jego Europa"?
Programowanie kolejnych edycji festiwalu skupione jest na rozmowach z największymi artystami, z najznakomitszymi rezydentami, którzy pojawiają się w Warszawie cyklicznie. - Wyjątkowa atmosfera polega na tym, że program powstaje w dyskusji, a właściwie w dyskursie. Muzycy mają poczucie współtworzenia, oczywiście przy tych istniejących od początku drogowskazach - podkreśla Stanisław Leszczyński.
W tym roku pojawią się Cyprien Katsaris (koncert 8.09 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej) czy Chouchane Siranossian (koncert 20.08 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej). - Plonem szczególnym są Konkursy Chopinowskie. Z oczywistych względów Narodowy Instytut Fryderyka Chopina czerpie z tego niesamowitego dorobku - wskazuje gość Klasycznego "Lata z Radiem".
W tym roku publiczność będzie mogła oklaskiwać m.in. zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego z roku 2021 Bruce'a Liu czy zdobywczynię II nagrody z roku 2015 Kate Liu.
STANISŁAW LESZCZYŃSKI UDZIELIŁ WYWIADU RÓWNIEŻ RADIOWEJ DWÓJCE:
W audycji również:
Usłyszeliśmy kilka fragmentów nagrań w wykonaniu zaproszonych gości – Helene Grimaud, Ewy Pobłockiej, Ingrid Fliter, Szymona Nehringa czy Piotra Sałajczyka. Słuchaliśmy też fragmentów opery "Halka" Stanisława Moniuszki nagranej podczas tego festiwalu w 2018 r. W tym roku, koncertowym wykonaniem "Strasznego dworu", zakończy się cykl prezentacji wszystkich oper naszego kompozytora pod batutą Fabia Biondiego, z udziałem solistów, chóru oraz orkiestry "Europa Galante", grającej na instrumentach z epoki.
---
Gość: Stanisław Leszczyński (twórca i dyrektor artystyczny XX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa")