"Chopin i jego Europa" - Pieter Wispelwey, Paolo Giacometti i koncert kameralny

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 13:28
"Letni Festiwal Muzyczny" (28.08) wypełniły dzieła Franza Schuberta, George'a Alexandra Osborne'a i Fryderyka Chopina. Usłyszeliśmy je w ramach 20. Festiwalu "Chopin i jego Europa", a wykonawcami byli dwaj znakomici muzycy: Pieter Wispelwey na wiolonczeli i Paolo Giacometti na fortepianie historycznym. 
Chopin i jego Europa. Pieter Wispelwey i Paolo Giacometti z koncertem kameralnym
"Chopin i jego Europa". Pieter Wispelwey i Paolo Giacometti z koncertem kameralnymFoto: Mat. pras.

Program:

  • Franz Schubert - Sonata A-dur "Grand Duo" op. 162
  • George Alexander Osborne - Nokturn "La belle nuit" op. 75
  • Franz Schubert - Wariacje na temat "Trockne Blumen"
  • George Alexander Osborne - Nokturn d-moll
  • Fryderyk Chopin - Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65

Wykonawcy:

Pieter Wispelwey - wiolonczela, Paolo Giacometti - fortepian historyczny

Transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W Lutosławskiego

***

Dzieła 65 twórców, ponad 600 solistów, kameralistów, śpiewaków, muzyków orkiestrowych – rozpoczął się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". To wielkie muzyczne święto prezentowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia, który jest jego współorganizatorem.

Program 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" tradycyjnie oparty jest na muzyce Chopina, którego twórczość to największy fenomen polskiego romantyzmu. Podczas wydarzenia wybrzmi muzyka aż czterech stuleci – od renesansu do współczesności. Wystąpią artyści, którzy współtworzyli jego rangę, ale także debiutujący na tej imprezie – soliści i zespoły. Koncerty będą się odbywać w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, bazylice św. Krzyża oraz Zamku Królewskim.

***

Na audycję "Letni festiwal muzyczny" w środę (28.08) w godz. 17.00-19.00 zaprosiła Róża Światczyńska.

. 
am/pg/dz/wmkor
Czytaj także

Sophia Liu: granie Chopina w Polsce jest dla mnie wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 07:00
- Nam, cudzoziemcom, trudno jest zrozumieć, jak powinna brzmieć polska muzyka, choćby mazurki. Zawsze próbujemy wyobrazić sobie i nauczyć się, jak one powinny być grane. Ale myślę, że ważne jest, by mieć do nich własne podejście - mówiła w Dwójce Sophia Liu, znakomita chińsko-kanadyjska pianistka, którą można było usłyszeć na jubileuszowej, 20. odsłonie festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń