Zakochany Chopin, zakochany Berlioz - transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 22:00
"Jest to dumanie w piękny czas wiosny, ale przy księżycu” - pisał w liście do przyjaciela o Koncercie fortepianowym e-moll dwudziestoletni Fryderyk Chopin. W sobotę dzieło to zabrzmi w historycznym opracowaniu na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Harriet Smithson - muza Berlioza na obrazie Georgea Clinta
Harriet Smithson - muza Berlioza na obrazie Georgea ClintaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Biografowie Fryderyka Chopina nie mają wątpliwości, że jego wczesne koncerty, w tym Koncert fortepianowy e-moll, młodziutki kompozytor pisał oczarowany postacią warszawskiej śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej. "Pomimo woli – przez oczy – wpadło mi coś do głowy – i lubię się tym pieścić” - zwierzał się przyjacielowi Tytusowi Woyciechowskiemu. Gładkowska wystąpiła zresztą podczas prawykonania Koncertu fortepianowego e-moll w warszawskim Teatrze Narodowym, co miało miejsce 12 października 1830 roku. Była to jedna z ostatnich okazji kiedy Chopin mógł zachwycać się jej urodą i śpiewem. Wkrótce bowiem wyjechał do Francji, a w Polsce wybuchło powstanie. Konstatncja na pożegnanie wpisała Chopinowi do pamiętnika: "Mogą Cię obcy lepiej nagrodzić, ocenić, lecz od nas kochać mocniej na pewno nie mogą”.

W 1830 roku wielkie uczucie przeżywał również Hektor Berlioz, czemu dał wyraz w swojej Symfonii fantastycznej. Muzykę do tego dzieła inspirowała nieszczęśliwa i nieodwzajemniona miłość do angielskiej aktorki, Harriet Smithson. Artysta, by nie było wątpliwości, co do charakteru jego Symfonii, tuż przed premierą skomentował je w paryskiej gazecie "Figaro". Cała historia miała radosny finał, gdyż Harriet Smithson została w końcu żoną Berlioza.

W programie sobotniego koncertu znalazło się także dzieło Stanisława Moniuszki Uwertura koncertowa "Bajka", przez samego kompozytora opatrzona tytułem "Opowieść zimowa".

Utwory te wykonają czołowi reprezentanci wykonawstwa historycznego:

Nikolai Demidenko (fortepian historyczny) - pianista, absolwent Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, gość szeregu prestiżowych festiwali.

Sir Roger Norrington (dyrygent) - angielski dyrygent, założyciel zespołu London Classical Players, od ponad 50 lat czołowa postać orkiestrowego wykonawstwa historycznego.

Orkiestra Wieku Oświecenia - światowej sławy orkiestra, grająca na instrumentach z epoki, postrzegająca swoją misję w przybliżeniu współczesnemu słuchaczowi oryginalnego brzmienia arcydzieł literatury muzycznej.

Program:

Stanisław Moniuszko Uwertura koncertowa "Bajka"; Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11; Hektor Berlioz Symfonia fantastyczna op. 14
Wyk. Nikolai Demidenko - fortepian historyczny, Orkiestra Wieku Oswiecenia, dyr. Sir Roger Norrington

Na transmisję z Filharmonii Narodowej zapraszają Róża Światczyńska i Klaudia Baranowska.

31 sierpnia (sobota), godz. 20.00.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

200 kantat Bacha. Audycja prof. Mirosława Perza

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 16:50
W najbliższej audycji prof. Perz opowie o kantacie Jana Sebastiana Bacha "Ach Gott, vom Himmel sieh darein".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gerhard Oppitz: Beethoven byłby zadowolony, gdyby miał współczesny fortepian

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 14:40
– Kontakt z historycznym instrumentem był dla mnie ważny, ale na estradzie, zwłaszcza w dużej sali, o wiele lepszym wyborem jest fortepian współczesny – mówił w Dwójce znakomity pianista, jeden z artystów tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Anderszewski: kocham Chopina, ale w małych dozach

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 16:08
Znakomity pianista, jeden z artystów tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa", wspominał w Dwójce m.in. o swoich muzycznych sympatiach i antypatiach.
rozwiń zwiń