Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego Festiwalowi "Chopin i jego Europa 2014">>>
Thomas Tellefsen był sławnym muzykiem w latach 50. i 60. XIX wieku. Jednak po śmierci został bardzo szybko zapomniany. Duży wpływ na twórczość norweskiego kompozytora wywarł Fryderyk Chopin. Thomas Tellefsen pobierał lekcje u polskiego pianisty po przybyciu do Paryża w roku 1842. O chopinowskich inspiracjach świadczy chociażby fakt, iż spośród jego 44 opusów - zwykle inspirowanych norweskim folklorem - aż 16 stanowią mazurki.
- Tellefsen stosował podobne środki wyrazu co Chopin, chociaż w sposób mniej wyszukany. Być może więcej jest u niego brawury. Wiadomo, że jeśli na niebie pojawia się wielka gwiazda, to wokół niej będzie wiele mniejszych - potwierdził Alexander Melnikov po polskiej premierze Koncertu f-moll. - Mniej słyszę tu elementów skandynawskich, choć może nie jestem kompetentny, by dokonywać takiej oceny. Dla mnie muzyka skandynawska XIX wieku to Grieg i Nielsen - dodał.
W programie piątkowego koncetu znajdzie się również zapomianie polskie dzieło - Koncert fortepianowy E-dur Józefa Krogulskiego, ucznia Józefa Elsnera. Partię solową utworu wykona specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych Tobias Koch.
Na transmisję w audycji "Letni Festiwal Muzyczny" zapraszają Krzysztof Dziuba i Piotr Matwiejczuk.
Program:
Carl Maria von Weber Euryanthe - uwertura do opery
Thomas Tellefsen II Koncert fortepianowy f-moll op. 15*
Józef Krogulski Koncert fortepianowy E-dur**
Wyk. Concerto Köln pod dyrekcją Michaela Güttlera; Alexander Melnikov* i Tobias Koch** - fortepiany historyczne
22 sierpnia (piątek), godz. 20.00-22.45, wprowadzenie o 19.00
mm, ac