John Butt: miłość u Purcella jest jasna i błyszcząca
Londyn latem rozbrzmiewa muzyką klasyczną, a to za sprawą Koncertów Promenadowych odbywających się tam od 1895 roku. Festiwal organizowany z ogromnym rozmachem ściąga najlepsze orkiestry i solistów z całego świata. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest setna rocznicą zakończenia I wojny światowej. - Zajmujemy się różnymi muzycznymi opowieściami o wojnie, jej trwaniu, zakończeniu, napisanymi pod wpływem powojennej traumy - mówił w Dwójce David Pickard. - Choć oczywiście będą też koncerty, które po prostu mają ciekawy program, a niekoniecznie wpisują się w szerszy motyw przewodni.
Dyrektor Promsów podkreślił, że choć wojna przyniosła śmierć i zniszczenie, to na fali tej tragedii pojawiło się pokolenie, które zaczęło zmieniać świat. - Dokonano krok naprzód w stronę sprawiedliwości społecznej. Na przykład kobiety uzyskały prawo wyborcze, do czego nawiązujemy, zapraszając w tym roku aż osiem kompozytorek, które po raz pierwszy stworzą muzykę dla BBC. Chcemy dbać o przyszłe pokolenia twórców i gwarantować im rozwój, a jednocześnie odzwierciedlać to, że w społeczeństwie mamy i kobiety i mężczyzn i że powinni oni być równo reprezentowani na takich festiwalach jak BBC Proms.
W audycji rozmawialiśmy też o innych rocznicach, które zostaną upamiętnione podczas festiwalu, ale także o tym, jak zmieniły się gusta publiczności i jej sposób cieszenia się muzyką na przestrzeni ostatnich dekad.
***
Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Richardem Slaneyem, dyrektorem 59 Productions, z którym rozmawiała Aleksandra Tykarska.
***
Rozmawiały: Hanna Szczęśniak, Aleksandra Tykarska
Gość: David Pickard (dyrektor artystyczny BBC Proms)
Data emisji: 13.07.2018
Godzina emisji: 22.30
Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".
bch/jp