Chopin i jego Europa. "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w wersji koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 17:18
W "Letnim Festiwalu Muzycznym" zaprosiliśmy na transmisję z Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas której zabrzmiała opera Jana Stefaniego. Koncert, w ramach 15. Miedzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa", poprowadził Václav Luks.
Vclav Luks podczas koncertu w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa
Václav Luks podczas koncertu w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego EuropaFoto: Archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Trudno znaleźć w polskiej literaturze muzycznej piękniejszy utwór, odnoszący się do stylu Haydna, Mozarta, czy wczesnego Beethovena – dzieło, przywodzące na myśli skojarzenia z Czarodziejskim fletem czy Stworzeniem Świata, lekkie, zabawne, z wpisanym weń istotnym humanistycznym przesłaniem. Wojciech Bogusławski – postać o trudnym do przecenienia znaczeniu dla teatru polskiego – i Jan Stefani – rozkochany w polskiej muzyce i tradycji, spolonizowany Czech, który na stałe osiedlił się w Warszawie, stworzyli śpiewogrę, która stanowi kamień węgielny polskiej opery. Gorąco przyjęta przez publiczność już na prapremierze, miała w 1794 roku – obok uroku muzycznego – istotny wymiar społeczny i polityczny: moralitet w najlepszym gatunku, pełen humoru, z wartką akcją i muzyką czerpiącą wprost z naszej ludowości, przekazywał wartości, od których zależeć miała przyszłość narodu polskiego.

Dziś, gdy ten aspekt dzieła postrzegamy jedynie w kontekście refleksji historycznej, Krakowiacy i Górale wciąż bawią, wzruszają i zachwycają mądrym (bywa, że i cierpkim i zaskakująco frywolnym!) słowem i wyjątkowej urody muzyczną frazą.

materiały prom./NIFC

***

Program:

Jan Stefani Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale

wyk. Lenka Cafourková – sopran, Natalia Rubiś – sopran, Krystian Adam – tenor, Václav Čížek – tenor, Tomáš Šelc – baryton, Jan Martiník – bas, Collegium Vocale 1704, Collegium 1704, dyr. Václav Luks

W przerwie koncertu wysłuchamy rozmów z czeskim dyrygentem (autor: Grzegorz Dąbrowski) oraz z prof. Aliną Żórawską-Witkowską o Janie Stefanim (autor: Maciej Łukasz Gołębiowski).

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny

Prowadziła: Magdalena Łoś

Data emisji: 15.08.2019

Godzina emisji: 19.00

pg/am

Zobacz więcej na temat: filharmonia narodowa
Czytaj także

Bartosz Michałowski: nie jestem tylko kustoszem tradycji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:00
- Objęcie chóru z tak wielkim dorobkiem, uznawanego za skarb narodowy było dla mnie wielką niewiadomą. Nie ukrywam, że czerpię z jego tradycji, ale nie chcę osiąść na tych osiągnięciach. Szanuję je, ale chcę je rozwijać - mówił w Dwójce dyrektor Chór Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Ritter: czasem lepiej, jak słuchacz musi się trochę wysilić

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 13:06
- Duże sale koncertowe nie są naturalnym środowiskiem dla fortepianów historycznych. Ja jednak jestem zwolennikiem podejścia, że czasem słuchacza trzeba troszkę przymusić, żeby on też się postarał, usłyszał, a nie wszystko zawsze mu podać na tacy - mówił w Dwójce pianista przed Koncertem urodzinowym Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń