Trudno znaleźć w polskiej literaturze muzycznej piękniejszy utwór, odnoszący się do stylu Haydna, Mozarta, czy wczesnego Beethovena – dzieło, przywodzące na myśli skojarzenia z Czarodziejskim fletem czy Stworzeniem Świata, lekkie, zabawne, z wpisanym weń istotnym humanistycznym przesłaniem. Wojciech Bogusławski – postać o trudnym do przecenienia znaczeniu dla teatru polskiego – i Jan Stefani – rozkochany w polskiej muzyce i tradycji, spolonizowany Czech, który na stałe osiedlił się w Warszawie, stworzyli śpiewogrę, która stanowi kamień węgielny polskiej opery. Gorąco przyjęta przez publiczność już na prapremierze, miała w 1794 roku – obok uroku muzycznego – istotny wymiar społeczny i polityczny: moralitet w najlepszym gatunku, pełen humoru, z wartką akcją i muzyką czerpiącą wprost z naszej ludowości, przekazywał wartości, od których zależeć miała przyszłość narodu polskiego.
Dziś, gdy ten aspekt dzieła postrzegamy jedynie w kontekście refleksji historycznej, Krakowiacy i Górale wciąż bawią, wzruszają i zachwycają mądrym (bywa, że i cierpkim i zaskakująco frywolnym!) słowem i wyjątkowej urody muzyczną frazą.
materiały prom./NIFC
***
Program:
Jan Stefani Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale
wyk. Lenka Cafourková – sopran, Natalia Rubiś – sopran, Krystian Adam – tenor, Václav Čížek – tenor, Tomáš Šelc – baryton, Jan Martiník – bas, Collegium Vocale 1704, Collegium 1704, dyr. Václav Luks
W przerwie koncertu wysłuchamy rozmów z czeskim dyrygentem (autor: Grzegorz Dąbrowski) oraz z prof. Aliną Żórawską-Witkowską o Janie Stefanim (autor: Maciej Łukasz Gołębiowski).
***
Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny
Prowadziła: Magdalena Łoś
Data emisji: 15.08.2019
Godzina emisji: 19.00
pg/am