Koncert Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 14:00
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" (18.07) słuchaliśmy koncertu Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego. Występ został zarejestrowany 7 czerwca tego roku w Monachium. Usłyszeliśmy m.in. "Tańce słowiańskie" Antoniego Dvoraka.
W Letnim Festiwalu Muzycznym Koncert Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego pod dyrekcją Sir Simona Rattlea
W "Letnim Festiwalu Muzycznym" Koncert Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego pod dyrekcją Sir Simona Rattle’aFoto: Shutterstock/mnimage

Program:

  • Antonín Dvořák Tańce słowiańskie op. 72,
  • Bohuslav Martinů Rapsodia-Koncert na altówkę i orkiestrę H 337,
  • Leoš Janáček Sinfonietta

wykonawcy: Timothy Ridout – altówka, Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego, dyr. Sir Simoa Rattle.

(Herkulessaal, Monachium 7.06.2024)

***

Rok 1878 czeski kompozytor Antonín Dvořák uznał za udany, po okresie wcześniejszych niepowodzeń – jego opera Chłop szelma odniosła sukces, podobnie jak Rapsodie słowiańskie i pierwszy cykl Tańców słowiańskich. W tym też roku powstała Serenada e-moll op. 44 na dość nietypową obsadę, w której obok podwójnej obsady obojów, klarnetów i fagotów znalazły się trzy rogi i kontrafagot ad libitum, a także smyczkowe fondamento wiolonczeli i kontrabasu. Pompatyczny, minorowy marsz otwierający utwór grany w wolnym tempie mógłby być marszem „żałobnym”, ale w zaleconym tu szybszym moderato nabiera cech nieco groteskowych, a żartobliwy nastrój ujawnia się w pełni w żywiołowym scherzu korzystającym z rytmów tańców sousedská oraz furianta. Liryczna strona wyobraźni Dvořáka objawia się w całej pełni w urodziwym, balladowym andante, a energiczny finał znów przywołuje motywy czeskich tańców oraz nawiązuje do nieco groteskowych nastrojów części pierwszej.

***

Na audycję "Letni festiwal muzyczny" we czwartek (18.07) w godz. 19.30-21.30 zaprosił Krzysztof Dziuba.

dz/pg

Czytaj także

Otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej. "Niektórzy mówią, że po tej stronie Alp nie ma piękniejszego"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 20:00
- Pałac najpierw był siedzibą rodu Krasińskich. Dość szybko, bo już w XVIII wieku rząd I Rzeczypospolitej kupił go na potrzeby swojej administracji. Wraz z utratą niepodległości mieściły się tam sądy, a Biblioteka Narodowa urzęduje tu od lat 50. XX wieku - mówił w Dwójce jej dyrektor, dr Tomasz Makowski, przed uroczystym otwarciem Pałacu Rzeczypospolitej na placu Krasińskich w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza noc Promsów w londyńskiej Royal Albert Hall

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024 10:00
Program 2 Polskiego Radia zaprosił na transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Koncert fortepianowy Clary Schumann wykonała pianistka Isata Kanneh-Mason, a BBC Symphony Orchestra prowadziła urodzona w Hong-Kongu Elim Chan. Dzięki radiowej Dwójce przez całe lato będzie można słuchać transmisji z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.
rozwiń zwiń