W cieniu świątynnej muzyki Thomasa Tallisa – transmisja z Cheltenham

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 22:00
W środowym "Letnim Festiwalu Muzycznym” posłuchamy jednego z najlepszych na świecie chórów specjalizujących się w muzyce sakralnej. W 40. rocznicę swojego istnienia The Tallis Scholars zaprezentują najsmakowitsze kąski ze swojego repertuaru.
Tewkesbury Abbey
Tewkesbury AbbeyFoto: Wikipedia/Saffron Blaze/Creative Commons 3.0

Prowadzący od 1973 roku chór dyrygent Peter Philips w tym jubileuszowym dla The Tallis Scholars roku stworzył program, na który składają się dzieła szczególnie miłe jemu i jego elitarnej grupie śpiewaków. Wśród nich nie mogło zabraknąć pieśni patrona chóru Thomasa Tallisa. XVI - wieczny kompozytor zajmuje czołowe miejsce wśród brytyjskich twórców muzyki sakralnej. W środowym koncercie usłyszymy dwie jego kompozycje: Loquebantur variis linguis i Miserere. Philips sięgnął też po dzieła dwóch najpopularniejszych współczesnych kompozytorów muzyki chóralnej: Arvo Pärta i  Erica Whitacre. Środowy koncert odbędzie się w ramach Muzycznego Festiwalu Cheltenham w byłym klasztorze Benedyktynów,Tewkesbury Abbey.
Program:
Tallis: Loquebantur variis linguis
Palestrina: Missa Papae Marcelli
Allegri: Miserere
Eric Whitacre: new work: Sainte-Chapelle
Arvo Pärt: Nunc Dimittis
Tallis: Miserere
Byrd: Tribue Domine
W przerwie koncertu o fascynacji Thomasem Tallisem porozmawiamy z Tomaszem Jeżem i Janem Klatą.
Na koncert zaprasza Magdalena Komarnicka Łoś.
10 lipca (środa) godz. 20.30.
Wcześniej o godz. 19.00, w cyklu "Bohaterowie Letnich Festiwali Muzycznych” sylwetkę Simona Standage przedstawi Agata Kwiecińska.

The
The Tallis Scholars/Eric Richmond
Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

200 kantat Bacha. Audycja prof. Mirosława Perza

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 16:50
W najbliższej audycji prof. Perz opowie o kantacie Jana Sebastiana Bacha "Ach Gott, vom Himmel sieh darein".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jordi Savall: muzyka to okno na historię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 14:00
- Przez stulecia uważano, że nowa muzyka jest lepsza od dawnej. Tymczasem tradycja niesie ze sobą rzeczy dla naszej współczesnej egzystencji bardzo istotne: piękno, duchowość i tolerancję - powiedział wybitny muzyk w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ośmioro skrzypiec Sepeca

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 17:00
- Kiedy przestroiłem moje współczesne skrzypce pół tonu niżej straciłem grunt pod nogami – mówił Daniel Sepec o pierwszych próbach grania muzyki barokowej. Słynny niemiecki muzyk wystąpił w studiu Lutosławskiego w ostatnim koncercie tegorocznego Festiwalu Mazovia Goes Baroque .
rozwiń zwiń