Lutosławski i Penderecki na inaugurację Festiwalu "Chopin i jego Europa" – transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 15:47
"Od Chopina do Lutosławskiego” to hasło, które przyświeca IX Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznemu "Chopin i jego Europa". Znajdzie ono pełne odzwierciedlenie podczas koncertu inaugurującego, w którym znakomity polski dyrygent poprowadzi Rosyjską Orkiestrę Narodową.
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Festiwal rozpocznie się od uhonorowania tegorocznego jubilata Witolda Lutosławskiego. Z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora usłyszymy w koncercie otwarcia, który odbędzie się 15 sierpnia w Filharmonii Narodowej, jego Muzykę żałobną na orkiestrę smyczkową.
Utwór ten uważa się za węzłowy w twórczości Witolda Lutosławskiego, gdyż, jak zauważał Andrzej Chłopecki, to od niego kompozytor zaczął tworzyć swój odrębny i wysoce indywidualny język dźwiękowy, który złożyły się na poetykę jego całej późniejszej twórczości.

>>Chopin i jego Europa na antenie Dwójki<<
W programie koncertu znalazł się też Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz Koncert fortepianowy: Zmartwychwstanie Krzysztofa Pendereckiego. W partiach solowych usłyszymy doskonale znanego naszym słuchaczom Barry’ego Douglasa oraz Nelsona Goernera uznawanego za jednego z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia.

>>Posłuchaj rozmowy z Barrym Douglasem<<
Program:

Witold Lutosławski Muzyka żałobna na orkiestrę smyczkową; Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy e-moll op. 11; Krzysztof Penderecki Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie".

wyk. Rosyjska Orkiestra Narodowa pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego, soliści: Barry Douglas, Nelson Goerner – fortepian

Na transmisję zapraszają Agata Kwiecińska i Ewa Szczecińska.

15 sierpnia (czwartek), godz. 19.30.

***
W trakcie Festiwalu obok twórczości Chopina i Lutosławskiego zabrzmią utwory m.in. Moniuszki, Szymanowskiego, Pendereckiego i Góreckiego. Zaakcentowane zostaną również przypadające w tym roku istotne jubileusze, takie jak 200. rocznica urodzin Wagnera i Verdiego czy setna Brittena.
Koncerty odbywać się będą w Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin
Czytaj także

Pianista XXI wieku reprezentuje samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 10:29
- Znakiem czasów jest to, że między muzykami trwa ogromna rywalizacja o uwagę słuchaczy - mówiła w Dwójce prof. Irena Poniatowska, uczestniczka Dwójkowej dyskusji o sytuacji współczesnej pianistyki, która odbyła się na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stać się przewodnikiem po świecie muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 14:40
- W trakcie kursów mistrzowskich przekazywana jest idea, że praca nad utworem praktycznie nie ma końca – mówiła w Dwójce Anna Juszczak, obserwatorka dusznickich warsztatów dla młodych pianistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin i jego Europa" – mistrzowie i debiutanci

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 09:00
- Oprócz XX-wiecznej polskiej muzyki w tym roku wyjątkowo dużo usłyszymy literatury wokółchopinowskiej - o rozpoczynającym się Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Stanisław Leszczyński.
rozwiń zwiń