Bach i Händel to rówieśnicy, tworzący w tej samej epoce i wywodzący się z tego samego kraju. Ich losy potoczyły się jednak tak, że nigdy osobiście się nie poznali. Do ich symbolicznego spotkania dojdzie podczas koncertu inaugurującego Festiwal Wratislavia Cantans. Wieczór we wrocławskim kościele Uniwersyteckim symbolicznie został opatrzony tytułem "Żywoty równoległe". W jego trakcie usłyszmy młodzieńcze dzieła Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Händla.
Kantata Aus der Tiefen rufe ich, Herr, zu Dir ( Z głębokości wołam do Ciebie, Panie ) to jedna z najstarszych kantat Bacha. Napisał ją w wieku dwudziestu dwóch lat w Mühlhausen, mieście, w którym osiadł i się ożenił. Utwór powstał prawdopodobnie na zamówienie jednego z tamtejszych pastorów w związku z pożarem, który zniszczył większą część miasta.
W tym samym czasie Georg Friedrich Händel podróżował od roku po Włoszech, gdzie zyskiwał sławę, przychylność możnych i kolejne zamówienia muzyczne. Jednym z nich była serenata na wesele wnuczki neapolitańskiej księżnej. Aci, Galatea e Polifemo to opowieść o nimfie morskiej Galatei i dwóch zakochanych w niej rywalach: przystojnym pasterzu - Akisie, którego uczucie Galatea odwzajemnia, i cyklopie Polifemie, gotowym zrobić wszystko, by rozdzielić kochanków.
Dwa równolegle powstałe dzieła - mitologiczna opowieść o miłości i zazdrości oraz pieśń kościelna do biblijnego tekstu - i dwa równoległe żywoty. Händel - podróżnik, bogacz bez rodziny, uwielbiany, schlebiający gustom publiczności. Bach - niedoceniony przez współczesnych kantor i organista, starający się utrzymać liczną rodzinę. Giganci baroku oraz Il Giardino Armonico - jedna z najlepszych orkiestr grających współcześnie muzykę baroku, pod batutą dyrektora artystycznego festiwalu, Giovanniego Antoniniego - czy można wymarzyć sobie godniejsze otwarcie wielkiego muzycznego święta, Festiwalu Wratislavia Cantans?
Program:
Jan Sebastian Bach Kantata "Aus der Tiefe rufe ich, Herr, zu dir" BWV 131; Jerzy Fryderyk Händel Serenata "Aci, Galatea e Polifemo" HWV 72.
Il Giardino Armonico, Chór Filharmonii Wrocławskiej, dyr. Giovanni Antonini, Roberta Invernizzi - sopran, Sonia Prina - kontralt, Krystian Adam - tenor
Na transmisję zapraszają Klaudia Baranowska i Ewa Szczecińska.
6 września (piątek), godz. 19.30 (początek transmisji o 20.00)
bch/mat. prasowe