"Sztuka jest nadmiernie zdominowana emocjami"
Dr Janusz Janowski zwracał uwagę, że żyjemy w rzeczywistości rozgoryczonej dominacją skrajnego racjonalizmu, który uznaje tylko rozum.
"Chcemy chronić ludzi i zespoły". Sytuacja teatrów niezależnych w czasie pandemii
- Tutaj bardzo ważne jest, aby rozumieć, jak rozsądek przekłada się na świat sztuki i kultury, także polityki. Sztuka jest nadmiernie zdominowana emocjami, chociaż są niewątpliwe jej niezwykłe istotnym budulcem. Wszystkie formy wyrazu sztuki stymulowane są przez emocje, budują jej kształt i przekazują widzom. Niemniej jednak zrozumienie, jaki jest cel sztuki, co powinna człowiekowi dać, powinno być rozstrzygane na poziomie zdroworozsądkowym - stwierdził.
46:16 PR24_MPLS 2020_09_19-20-06-19.mp3 19.09.2020 (Polskie Radio 24 / Aria czy barbaria? )
"Są obszary zarezerwowane dla emocji"
Piotr Tomaszuk zgadzał się, że obszary zarezerwowane dla rozumu, także polityka, są owładnięte emocjami. - Bardzo często są to emocje niezdrowe, uniemożliwiają racjonalny osąd rzeczywistości. Są jednak takie obszary, które są zarezerwowane dla emocji, tak jak sztuka. Przekaz artystyczny pozbawiany emocji, apelujący wyłącznie do rozumu, jest pozbawiany nośnika. Jeżeli w przedstawieniu teatralnym nie doprowadzimy do emocjonalnego utożsamienia odbiorcy z działem, które też jest zamkniętym światem z jakimiś wartościami, to cóż po takim dziele sztuki. Jeśli zaś to się uda, wtedy dzieło sztuki działa - podkreślał gość audycji.
"Emocje jako alibi braku umiejętności"
Krystyna Różańska-Gorgolewska zauważyła, że w szeroko pojętych współczesnych sztukach wizualnych emocje są alibi dla braku umiejętności. - Szczerość emocji tworzącego artysty ma być wystarczającym wytłumaczeniem do zaakceptowania dzieła. Jednak to dzieło sztuki powinno wywoływać emocje. Gdy to emocje tworzącego artysty stają się rzeczą priorytetową, bez troski o ostateczny kształt powstającego działa, to mamy problem - zaznaczyła.
W dalszej części audycji rozmowa o wystawie "Polska. Siła obrazu" w Muzeum Narodowym oraz o wsparciu polskich artystów dla Białorusinów walczących z dyktaturą Aleksandra Łukaszenki.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Krystyna Różańska-Gorgolewska, Piotr Tomaszuk, dr Janusz Janowski
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 20.06
PR24/PAP/ka