Wcześniej, przed rokiem 1968, były - jak opowiadał gość Antoniego Dudka - studia historyczne naznaczone m.in. październikowym przełomem ("szedłem w pochodzie, przed trybuną krzyczeliśmy Mniej Ochabów, więcej schabów), początki fascynacji taternictwem ("byłem na skałkach, jak w Poznaniu wybuchły zamieszki"). W 1968 Andrzej Paczkowski obronił już doktorat, otwierała się przed nim naukowa kariera.
- 8 marca 1968 roku przyszedłem na uniwersytet z duszą na ramieniu. Miałem już wtedy paszport i bilet: 10 marca jechałem na trzy miesiące do Paryża. Byłem dość wystraszony, pojawiły się wycieczki aktywu robotniczego… - wspominał Andrzej Paczkowski.
Czy udało się wyjechać na to paryskie stypendium (po latach okazało się, że załatwione przez Jerzego Giedroycia)? Jakie były realia pracy historyka dziejów najnowszych w PRL? W rozmowie nie zabrakło również opowieści o latach, w których Andrzej Paczkowski pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Alpinizmu.
***
Tytuł audycji: Retrospekcje
Prowadzi: Antoni Dudek
Gość: prof. Andrzej Paczkowski (działacz opozycji w PRL, jeden z założycieli Archiwum Solidarności, wybitny znawca najnowszej historii Polski)
Data emisji: 28.10.2016
Godzina emisji: 21.30
jp/ei