Autor publikacji o Paderewskim zauważał, że pianista ten miał niezwykle trudny start. - Wywodził się z biednej rodziny, w wieku 20 lat przeżył dramat śmierci swojej żony i musiał opiekować się chorym na Heinego-Medina synem, mimo to potrafił wydobyć się na człowieka wielkiego sukcesu.
W dużej mierze Paderewski zawdzięczał swoją karierę kobietom, które ulegały jego czarowi. - Najpierw Helena Modrzejewska utoruje mu drogę na studia u najwybitniejszego pedagoga muzycznego Teodora Leszetyckiego, potem żona Leszetyckiego, księżna Jesipow, zakocha się w tych bujnych rudych włosach i utoruje mu drogę do salonów muzycznych Wiednia - podkreślał profesor Marian Marek Drozdowski.
Oczywiście sukces nie byłby możliwy, gdyby nie talent i ciężka praca Paderewskiego. W audycji mówiliśmy na czym polegał fenomen jego gry, którą wprowadzał słuchaczy w zdumienie. Polecaliśmy też nagrania, które dziś pozwalają uwierzyć w wielkość pianistyki Paderewskiego.
***
Przygotowała: Anna Skulska
W audycji wypowiadają się: dr Małgorzata Perkowska Waszek (wybitna znawczyni i propagatorka postaci i dorobku Ignacego Jana Paderewskiego), prof. Marian Marek Drozdowski (autor publikacji o Paderewskim), Marek Żebrowski (autor książki "Paderewski w Kalifornii" oraz organizator festiwali poświęconych kompozytorowi), Kacper Miklaszewski (krytyk muzyczny) i Hubert Rutkowski (pianista oraz prezes Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego)
Data emisji: 11.11.2016
Godzina emisji: 20.10
bch/pj