Corpus Christi w Ameryce Łacińskiej. Muzyka dawna na Boże Ciało

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 09:30
- Na festwiwalu, który uwzględniał dotąd głównie muzykę renesasu i baroku, zaczęliśmy inetresować się rówież dziełami późniejszych kompozytorów. W Boliwii znajdują się największe zbiory muzyczne w Ameryce Łacińskiej i muzyki dawnej na świecie. Te kolekcje są niezwykle reprezentatywne – mówił w Dwójce o. prof. Piotr Nawrot.
Audio
Katedra Metropolitalna w Meksyku
Katedra Metropolitalna w MeksykuFoto: Shutterstock.com

Gościem audycji poświęconej muzycznej rekonstrukcji obchodów Bożego Ciała w Cusco w 1675 roku był odkrywca i badacz tego repertuaru, misjonarz, muzykolog i twórca festiwalu w Santa Cruz.

Zakończony niedawno XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego "Misiones de Chiquitos" w Boliwii jest według o. prof. Piotra Nawrota SVD wydarzeniem muzycznym a także wielką promocją muzyki baroku misyjnego oraz indiańskiej kultury Boliwijczyków. Festiwal odbywa się od 24 lat i osiągnął rangę światową. Za jego organizacją stoi fundacja La Asociación Por Arte y Cultura (APAC). O. prof. Piotr Nawrot w 1996 r. jako młody badacz, świeżo po doktoracie z muzykologii w USA został z ramienia APAC mianowany dyrektorem artystycznym festiwalu.

Po 25 latach okazało się, że do kraju tego przyjeżdżają najwyższej klasy artyści z całego świata uprawiający muzykę dawną, przede wszystkim barokową. Uczestnictwo w festiwalu poczytują sobie za wielki zaszczyt i ważny element kariery. W tym roku przybyli m. in. grupa Julliard 415 z USA, Ensemble Donizetti z Włoch, hiszpańska skrzypaczka Lina Tur Bonet i gitarzysta Joseph María Martí z grupy MUSIca ALcheMIca.

Celem festiwalu jest także promocja miejsc gdzie muzyka baroku misyjnego była i jest wykonywana ale i ponad 200 lat przechowywana przez samych Indian. Jej odkrycie i renesans przypada na lata 80. XX wieku. Przy pracach rekonstrukcyjnych byłych kościołów w boliwijskiej Chiquitani, a nieco później w Mojos, odnaleziono kilka tysięcy partytur z muzyką wykonywaną i tworzoną przez Indian w XVIII wieku.

Wydawało się, że muzyka ta zaginęła bezpowrotnie, ale muzykolodzy mają na szczęście możliwość podjęcia się badań naukowych nad nowo odzyskanymi partyturami z muzyką baroku misyjnego znaną jedynie z opisów. O. Piotr Nawrot opracowuje ciągle nowe utwory i co dwa lata, wykonywane są kompozycje już znane oraz dzieła dopiero co przez niego przygotowane.

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: o. prof. Piotr Nawrot 

Data emisji: 20.06.2016

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Muzyczne obrazy "Jerozolimy wyzwolonej"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:45
W audycji "Między dźwiękami" przyglądaliśmy się, jak genialne dzieło Torquata Tassa inspirowało muzyków różnych epok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oratorium – narodziny i rozkwit

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 10:11
Pośród nowych form powstałych w dobie baroku istotne miejsce zajęło oratorium. Zapraszamy do wysłuchania kolejnej, poświęconej oratoriom właśnie, audycji "Między dźwiękami".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Les Arts Florissants i splendor grand siècle

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 08:00
40 lat temu William Christie założył Les Arts Florissants, jeden z najsławniejszych zespołów muzyki dawnej na świecie. Amerykanin, absolwent Harvardu i Yale, we Francji przebywał wówczas zaledwie od 8 lat, musiał mieć jednak w sobie wielką determinację a także wizję tego, co pragnął osiągnąć – odkryć splendor grand siecle.
rozwiń zwiń