Dzień 7. "Andrzej Wierciński wypadł zdecydowanie lepiej w tym etapie"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 17:19
– Z uśmiechem słuchałem jego recitalu. Dwuznaczny był natomiast uśmiech na twarzy pianisty, gdy zakończył swój występ – mówił o występie Andrzeja Wiercińskiego, w niedzielnej (10.10) sesji porannej drugiego dnia II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Marcin Majchrowski.
Andrzej Wierciński
Andrzej WiercińskiFoto: NIFC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Drugi dzień II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego rozpoczął się od występu sześciorga pianistów. Byli to: Szu-Yu Su, Hayato Sumino, Yutong Sun, Tomoharu Ushida, Andrzej Wierciński i Yuchong Wu.

Poranna sesja 10.10

[Źródło: YouTube NIFC]

Jedyny reprezentant Polski w tym gronie, Andrzej Wierciński, zrobił dobre wrażenie na obecnych w Filharmonii Narodowej dziennikarzach radiowej Dwójki. - Z chwilą, gdy zaczął grać Balladę f-moll, miałam wrażenie, że jestem na recitalu; że daje mi ten komfort bycia na recitalu i słuchania gotowej propozycji artystycznej. Jestem pełna uznania, bardzo mi zaimponował swoim przygotowaniem do II etapu. Czuło się, że poczuł się swobodniej i że ujawnił swój potencjał artystyczny i wirtuozowski, który w nim jest – chwaliła pianistę Róża Światczyńska.


Posłuchaj
24:26 2021_10_10 12_09_07_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp Jacek Hawryluk, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski podsumowują sesję poranną drugiego dnia II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz. 1 (Dwójka)

22:34 2021_10_10 14_41_59_PR2_Audycja_okolicznosciowa.mp Jacek Hawryluk, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski podsumowują sesję poranną drugiego dnia II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego, cz. 2 (Dwójka)  

Najlepiej w całej sesji, według naszych komentatorów, wypadł jednak występujący na końcu, tuż po Andrzeju Wiercińskim, Yuchong Wu z Chin. Wykonał m.in. trzy walce z opusu 34. Marcin Majchrowski chwalił go zwłaszcza za Walca a-moll. - Tego walca nie ma na liście obowiązkowej, więc trzeba specjalnie po niego sięgnąć i on pokazał, jak można zagrać tego walca triste, melancholijnego, smutnego, refleksyjnego. Gdzie nigdzie nie trzeba się spieszyć, ale można dotknąć tej zadumy, tych ponadczasowych tematów, które nie są do nazwania słowami - podkreślał.

Andrzej Wierciński po występie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Jako pierwsza w niedzielę (10.10) zaprezentowała się Szu-Yu Su z Chińskiego Tajpej, jedyna pianistka w sesji. - Mam takie rozdarcie. Ballada f-moll to jednak I etap, a mazurki III, więc Szu-Yu Su gdzieś tak pomiędzy tym wszystkim nas uplasowała, a na dodatek rozpoczęło się od tego utworu, którego wczoraj sześciokrotnie słuchaliśmy, więc nam się trochę utrwalił w pamięci - uśmiechał się Marcin Majchrowski.

- Jest to ryzyko grać na początek Wielkiego Poloneza Es-dur, bo to jest utwór tak najeżony trudnościami i wymagający już naprawdę takiej swobody w grze i interpretacji, zwłaszcza jeśli od niego się zaczyna. Tutaj nie wiem, czy to ryzyko się opłaciło. Brakowało tego charakteru grande, to nie był Grande Polonaise. Niestety zabrakło tej wielkości, tego majestatu - dodała Róża Światczyńska.


Posłuchaj
05:29 Dwójka Konkurs Chopinowski 10.10.2021 japończycy.mp3 Dlaczego Japończycy tak bardzo kochają Chopina? (Dwójka) 

Drugi w kolejności był Hayato Sumino z Japonii. - To człowiek instytucja. Nie tylko pianista, ale też youtuber. Człowiek troszeczkę z innego świata, żyjący w innym tempie; powiedziałbym, taki człowiek z najnowszego Bonda, który potrafi fascynować swoją grą, a jednocześnie skupia uwagę tysięcy słuchaczy - przedstawiał pianistę Jacek Hawryluk. 

- Zaskoczył mnie in plus. Absolutnie podobało mi się Rondo a la Mazur, od którego zaczynał. Było inne niż te dwa wczorajsze, które porównywaliśmy. Konwencja brillant była dziś u niego bardzo interesująca - oceniał Marcin Majchrowski.

Hayato Sumino po II etapie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Przed przerwą wystąpił jeszcze Yutong Sun z Chin. - Pod względem formalnym miał bardzo dobrze skonstruowany program. Mieliśmy to urozmaicenie, była jakaś dramaturgia - komentowała Róża Światczyńska. 

- Wolałbym trochę, gdyby zagrać coś z estetyki stylu brillant. I to nie utwór obowiązkowy, jakim jest walc, tylko coś innego. Trochę tak zwekslował na tego dojrzałego, późniejszego Chopina, ze środkowego okresu jego twórczości. OK, może być. Nie wiem tylko, czy wyszedł z tego wszystkiego obronną ręką, ponieważ Ballada As-dur op. 47 wydała mi się bardzo pokawałkowana i niepoukładana - dodał Marcin Majchrowski.

Drugą część przesłuchań otworzył Tomoharu Ushida z Japonii. - Bardzo doceniam jego zdolność analitycznego zgłębiania muzyki Chopina i realizacji tego, co jest w nutach. O ile rzeczywiście można uznać, że jego gra nie była jakoś nadmiernie osobista, indywidualna, to liczba szczegółów, jakie on wyeksponował z muzyki Chopina, w szczególności z Ballady f-moll i Barkaroli, mnie zaskoczyła. Potrafił oświetlić nam te utwory w nowy sposób, pozwolić nam usłyszeć tę muzykę nieco inaczej, nie wykraczając przecież poza tekst - podsumowała Róża Światczyńska.

- Nie wiem tylko, czy dobrze dobrał wolumen brzmienia, barwę i gatunek dźwięku na tę salę. Momentami było bardzo głośno - zauważył z kolei Marcin Majchrowski.

Tomoharu Ushida po występie

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Po porannej sesji przesłuchań występy pianistów w Studiu Konkursowym Dwójki tak podsumowali Jacek Hawryluk, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Prowadzenie: Jacek Hawryluk, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski

Data emisji: 10.10.2021

Godzina emisji: 12.10 i 14.40

pg


. .

Czytaj także

Znamy wyniki I etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 21:56
W czwartkowy wieczór (7.10) poznaliśmy nazwiska 45 pianistów, którzy zakwalifikowali się do II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich znalazło się również 9 Polaków. Tegoroczne zmagania młodych artystów można oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 6. "II etap to zdecydowanie większe wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:00
- W jego wykonaniu trochę zabrakło mi zakończenia, tego finalnego akordu fortissimo. Mam wrażenie, że trochę boi się wykraczać poza pewien poziom ekspresji, pozwolić sobie na więcej. Mało kto z młodych pianistów tak wodzi walca jak on, Walc cis-moll był popisowy - tak mówiła Róża Światczyńska o występie polskiego pianisty Kamila Pacholca w pierwszej sesji porannej przesłuchań II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień 6. "To był pojedynek na Barkarolę i Poloneza op. 22"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 22:57
- Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz Barkarola Fis-dur to najtrudniejsze dzieła w twórczości Chopina. Wydawałoby się, że zmierzenie się z tymi utworami wymaga pewnej dojrzałości – komentowała występy pianistów w pierwszej sesji wieczornej drugiego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Róża Światczyńska.
rozwiń zwiń