Avi Avital: na moje życie wpłynęła bardzo różnorodna muzyka

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 13:00
- Muzyka otacza mnie od zawsze, a jej różnorodność miała wielki wpływ na moje życie, wokół brzmiały dźwięki z wielu zakątków świata. W domu grało też radio, a w nim prezentowano izraelskie piosenki, a także artystyczne pieśni z bardzo klarowną harmonią i melodyką, nawiązującą do tradycji polskiej i wschodnioeuropejskiej - mówił w Dwójce izraelski wirtuoz mandoliny Avi Avital.
Avi Avital
Avi AvitalFoto: Adam Berry/ddp images/Forum
  • To było świąteczne spotkanie z izraelskim muzykiem Avim Avitalem.
  • Specjalny gość Dwójki wyjaśnił między innymi, jak został wirtuozem, chociaż nigdy nie miał nauczyciela gry na mandolinie.
  • Opowiedział też o mandolinach budowanych przez Stradivariusa i o tym, dlaczego nigdy na nich nie grał.

Edith Piaf i tradycyjna muzyka marokańska

O mandolinie może opowiadać długo i o każdej porze roku - także w drugi dzień świąt. Dla Aviego Avitala wirtuozeria i biegłość techniczna są niezbędnymi warunkami, aby cieszyć się muzyką i tę radość przekazywać publiczności. Eksploruje muzykę tradycyjną Afryki Północnej i Azji Mniejszej, budując mosty między kulturami. - Muzyka otacza mnie od zawsze, to nie był jeden jej rodzaj, jej różnorodność miała wielki wpływ na moje życie. Moi rodzice pochodzą z Maroka, w naszym domu zwykle gościło wielu ich przyjaciół. Mój ojciec jest wielbicielem Edith Piaf, znam dobrze jej piosenki, ale słuchałem też dużo tradycyjnej muzyki marokańskiej - mówił w Dwójce.

Mandolina to osobliwy instrument

Avi Avital opowiedział o instrumencie, na którym gra. - Mandolina także w Izraelu nie jest najpopularniejsza wśród instrumentów, z drugiej strony jest rozpoznawalna. Mandolina była pierwszym instrumentem, który oglądałem z bliska, którego mogłem dotknąć. W moim mieście działała młodzieżowa orkiestra mandolinowa, to było około trzydzieściorga dzieci, grających głównie aranżacje muzyki klasycznej. Takie spotkania to była wielka frajda, zaletą tego instrumentu jest szybki efekt, dźwięk można z niego wydobyć od razu. Dla dziecka w wieku czterech lat to prawdziwa magia - zauważył.

Spotkania z wielkimi postaciami świata muzyki

Ze słuchaczami Dwójki podzielił się również wrażeniami ze współpracy z innymi artystami. - Gdy mam okazję występować z genialnym muzykiem, to próbuję chłonąć jak najwięcej z tego, czym ten człowiek emanuje. Czasem pytam dyrygentów, czy nie chcieliby udzielić mi lekcji, w dniu koncertu poświęcamy godzinę, aby przejrzeć partyturę. Takie podejście jest dla mnie bardzo istotne, czerpię radość, występując z genialnymi artystami, a jednocześnie chcę się od nich czegoś nauczyć - podkreślił Avi Avital.

Posłuchaj
57:57 2022_12_26 12_00_13_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 Avi Avital: na moje życie wpłynęła bardzo różnorodna muzyka (Audycja specjalna/Dwójka)

 

Avi Avital podczas rozmowy z PR2 Avi Avital podczas rozmowy z PR2

Avi Avival urodził się w 1978 roku w Izraelu. Ukończył Akademię Muzyczną w Jeruzalem i Konserwatorium Cesara Polliniego w Padwie, gdzie sztuki gry na mandolinie uczył się od samego Ugo Orlandiego – jednego z najważniejszych mandolinistów w historii muzyki współczesnej. 

Budowanie mostów między kulturami

Jest pierwszym solistą solowym, który nagrywa wyłącznie z Deutsche Grammophon. Jego płyta "Vivaldi" (2015) otrzymała nagrodę ECHO Klassik. Wcześniej opublikował swoje własne transkrypcje Bacha, w tym "Between Worlds" (2014), który bada granice klasycznej muzyki kameralnej i jednocześnie odkrywa muzykę tradycyjną.

Zobacz wideo:

[You Tube: Deutsche Grammophon - DG]

Współpraca ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami

Występy Aviego Avitala zelektryzowały publiczność na całym świecie (Royal Albert Hall w Londynie, Berliner i Paris Philharmonic, Wiener Konzerthaus, Carnegie Hall New York). Występuje z renomowanymi orkiestrami, takimi jak Deutsches Symphonie Orkiestra, Maggio Musicale Fiorentino, Tonhalle Zurich, Israel Philharmonic, Dresden Philharmonic i Orchester Symphonique de Montréal. Rozwinął także ścisłą współpracę z dyrygentami, takimi jak Zubin Mehta, Kent Nagano, Osmo Vänskä, Ton Koopman czy Giovanni Antonini.

Gość renomowanych festiwali

Jest stałym gościem międzynarodowych festiwali, m.in. w Aspen, Salzburgu, Tanglewood, Spoleto, Rawennie, Cheltenham i Verbier. Utrzymuje partnerstwa artystyczne, m.in. z Andreasem Schollem, Juanem Diego Flórezem, Dawn Upshaw, Giorą Feidmanem, Rayem Chenem, Davidem Greilsammerem, Mahanem Esfahanim, Richardem Galliano, Kseniją Sidorovą, perkusistą Itamarem Doarim czy Enso.

[źródło: filharmonia.szczecin.pl]

***

Audycja specjalna

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Avi Avital (izraelski wirtuoz mandoliny)

Data emisji: 26.12.2022

Godzina emisji: 12.00

mo/kor

Czytaj także

Wiosenne porządki płytowe w "Nokturnie"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 09:19
W audycji prezentowaliśmy subiektywny przegląd płyt wydanych w ciągu ostatnich trzech miesięcy oraz kilka fonograficznych przedpremier!
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #558 Anja Thauer - wschodząca gwiazda wytwórni Deutsche Grammophon

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 16:30
Anja Thauer, rówieśniczka Jacqueline du Pre, wschodząca gwiazda wytwórni Deutsche Grammophon. Odebrała sobie życie mając 28 lat. Jej nagrania i płyty nieprzerwanie idą w górę.
rozwiń zwiń